Ferie 2025 - Zimowe przygody w Muzeum Krakowa
Muzeum Krakowa zaprasza na wydarzenia w ramach Ferii w Muzeum 2025!
W dniach 18 stycznia – 2 lutego 2025 r. zapraszamy do Muzeum Krakowa na Ferie w Muzeum. Tegoroczny program zatytułowany Zimowe przygody w Muzeum Krakowa na pewno przypadnie do gustu zarówno dzieciom i młodzieży szkolnej, jak i nieco starszym.
Nasze zimowe przygody będą Was angażować w warsztaty muzealne, oprowadzania, rozmowy i zabawy. Weźmiecie udział w grach historycznych, zajęciach plastycznych, warsztatach rękodzieła, grach terenowych i zabawach interaktywnych.
Zapraszamy i życzymy wspaniałej zabawy!
Oddziały, które organizują zajęcia:
- Kamienica Hipolitów
- Stara Synagoga
- Pałac Krzysztofory
- Rynek Podziemny
- Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa
- Celestat
- Rydlówka
- Muzeum Podgórza
- Apteka pod Orłem
- Thesaurus Cracoviensis
- Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego
- Muzeum Nowej Huty
PROGRAM
18 stycznia, sobota
Karnawałowe szaleństwa modowe
Warsztaty dla dzieci (6–10 lat)
godz. 11.00, Muzeum Podgórza
Okres karnawału od wieków był najradośniejszym czasem w ciągu roku i sprzyjał wszelkim zabawom i szaleństwom, również w zakresie mody, zarówno męskiej, jak i damskiej. W czasie zajęć opowiemy o dawnych karnawałowych tradycjach oraz o karnawałowej modzie. W części praktycznej wykonamy fantazyjne nakrycia głowy oraz inne modowe dodatki – nie tylko dla dziewczynek!
Prowadząca: Anna Pomykalska
Limit: 20 osób
20 stycznia, poniedziałek
Gdzie zrobiono to zdjęcie. Krakowskie getto na fotografiach
Warsztaty dla młodzieży (13–16 lat)
godz. 10.00, Apteka pod Orłem
Historia krakowskiego getta została upamiętniona nie tylko w formie relacji i wspomnień, ale również zdjęć, które przybliżają nam to, jak wyglądała żydowska dzielnica mieszkaniowa stworzona przez Niemców w marcu 1941 roku. Celem warsztatów jest uświadomienie odbiorcom tego faktu oraz przedstawienie im, jak ta wyjątkowa część Podgórza zmieniła się na przestrzeni dekad.
Uczestnicy zostaną podzieleni na kilka grup, otrzymają konkretne zadanie odnalezienia miejsca na zdjęciu. Po wykonaniu zadania grupy zostaną zebrane w sali edukacyjnej, gdzie podsumujemy efekty pracy, a następnie prowadzący opiszą dokładnie miejsca, które mieli odnaleźć uczestnicy.
Prowadzący: Katarzyna Kocik, Jan Grabowski
Limit: 25 osób
21 stycznia, wtorek
Od lokacji do fortyfikacji, czyli jak w Krakowie mury budowano.
Warsztaty muzealne dla rodzin z dziećmi
godz. 11.00, Celestat
Uczestnicy poznają krótką historię lokacji Krakowa, która zapoczątkowała proces budowy miejskich fortyfikacji, a także funkcję i lokalizację najważniejszych średniowiecznych budowli. Następnie wcielą się w rolę budowniczych i na podstawie historycznych ilustracji wzniosą z kloców średniowieczne miasto na wielkoformatowej mapie Krakowa.
Prowadzący: dr Michał Szczerba
Limit: 20 osób
22 stycznia, środa
Młodzi odkrywcy i poszukiwania złotej arki
Gra terenowa dla dzieci (10–13 lat)
godz. 10.00, Stara Synagoga
W 1936 roku, na terenie Egiptu, po długich poszukiwaniach Indiana Jones odnalazł Arkę Przymierza… Ale czy na pewno? A może to nie była prawdziwa Arka? Wejdź do Starej Synagogi i rozwiąż stare zagadki, które opowiadają o tajemniczym skarbie, a przy okazji zobaczysz, co bożnica może kryć w środku.
Prowadząca: Karolina Ożóg
Limit: 20 osób
22 stycznia, środa
A to szopka!
Warsztaty muzealne dla dzieci (7–12 lat)
godz. 11.00, Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa
Na warsztatach obejrzymy szopki znajdujące się na wystawie w Domu pod Krzyżem. Dowiemy się, z czego zbudowana jest tradycyjna szopka krakowska i jakie są prawidłowe zasady jej wykonywania. Sięgniemy również do korzeni tego krakowskiego zwyczaju, który wywodzi się z bożonarodzeniowego spektaklu odgrywanego za pomocą przenośnego teatrzyku z lalkami. Każdy z uczestników będzie też mógł spróbować swoich sił w wykonywaniu szopkowej kukiełki z dostępnych materiałów, przy użyciu zaprezentowanej na warsztatach techniki, lecz według własnej fantazji.
Prowadzący: dr Monika Widzicka, dr Andrzej Szoka, Izabela Okręglicka
Limit: 15 osób
23 stycznia (czwartek)
Co kryje maska? – warsztaty tworzenia masek
Warsztaty muzealne dla dzieci (10–16 lat)
godz. 9.00, Rydlówka
Rydlówka to nie tylko miejsce narodzin najważniejszego polskiego dramatu, ale przede wszystkim miejsce zabawy, dlatego to o zabawie będziemy rozmawiać. Wspólnie zwiedzimy Rydlówkę i dowiemy się, jak kiedyś się bawiono – opowiemy o weselu, o karnawale, kolędnikach i maskaradach. Wspólnie też wykonamy własne maski, łączące miejskie bale i wiejskich kolędników.
Prowadzący: dr Joanna Zdebska-Schmidt, Ewelina Radecka, Kamil Kopek
Limit: 20 osób
23 stycznia (czwartek)
Średniowieczna zima
Oprowadzanie interaktywne dla rodzin z dziećmi
godz. 11.00, Rynek Podziemny
W czasie oprowadzania opowiemy o tym jak ludzie w średniowieczu radzili sobie z zimową niepogodą – od rozpalania ognia przez ogrzewanie domu; o tym, co w zimie jadano, a czego brakowało, jak należało się zaopatrzyć na podróż w niesprzyjających warunkach. Wspomnimy także o tym, jak obchodzono Boże Narodzenie i inne zimowe święta.
Prowadzący: Mateusz Miśków
Limit: 20 osób
23 stycznia (czwartek)
Krzysztoforski kogut - legendy wokół nas
Warsztaty muzealne dla rodzin z dziećmi
godz. 12.00, Pałac Krzysztofory
Pałac Krzysztofory prezentuje historię Krakowa od czasów najdawniejszych, legendarnych, do współczesności. Jak wyobrażano sobie postaci z legend, kim były, czym było przysłowiowe ziarnko prawdy w opowieściach sprzed wieków? Tego dowiemy się podczas tematycznego oprowadzenia po wystawie stałej, a dodatkowo czekają nas zagadki prowadzące po wybranych punktach ekspozycji. Co czeka nas na końcu? Każdy z uczestników z pomocą rodziców wykona własnego koguta na pamiątkę naszego spotkania.
Prowadzący: Tomasz Karżewicz
Limit: 25 osób
24 stycznia (piątek)
Zimno, cieplej, gorąco!
Oprowadzanie tematyczne dla rodzin z dziećmi
godz. 9.00, Thesaurus Cracoviensis
Zmęczeni letnimi upałami z tęsknotą wzdychamy czasem za zimowym chłodem. Z drugiej strony, sroga zima sprawie, że chętnie szukamy kojącego ciepła. Podczas zimowej wizyty w centralnym magazynie zbiorów Muzeum Krakowa, będziemy mogli zobaczyć na własne oczy artefakty służące ogrzewaniu wnętrz w dawnych czasach. W ramach spaceru po Centrum Interpretacji Artefaktów poszukamy też innych zabytkowych muzealiów związanych z tematyką zimową i dowiemy się, dlaczego zabytki lepiej czują się jednak nie w aurze letniej, lecz zimowej.
Prowadzący: Mikołaj Niedojadło
Limit: 20 osób
24 stycznia (piątek)
Gramofony kontra smartfony!
Warsztaty muzealne dla rodzin z dziećmi
godz. 11.00, Muzeum Nowej Huty
Co to jest gramofon? Jak działa magnetofon szpulowy? Jak wkłada się kasetę do walkmana? Czy odtwarzacze MP3 na dobre odeszły do lamusa? Czego będziemy używać do słuchania muzyki za 15 lat? W czasie warsztatów poznamy różne sprzęty odbierające i odtwarzające dźwięk. Dowiemy się, jak przebiegał postęp w tym zakresie 50 lat temu i dziś. Wyobrazimy sobie też, jak będą wyglądać najbardziej nowoczesne urządzenia do słuchania muzyki w nieodległej przyszłości. Wszystkie sprzęty – stare, nowe, duże, małe oraz te, które podpowiada nam wyobraźnia – narysujemy własnoręcznie na dźwiękowej osi czasu.
Prowadzący: Stanisław Benedyk, Piotr Kapusta
Limit: 15 osób
24 stycznia (piątek)
Kopiuj, wklej
Warsztaty muzealne dla dzieci (9–13 lat)
godz. 12.00, Kamienica Hipolitów
Kolaż to wyjątkowa technika artystyczna, łącząca różne materiały oraz techniki. Pozwala ona puścić wodze fantazji i naprawdę swobodnie wyrazić swoją wizję artystyczną. Na warsztatach inspiracją staną się dla nas kolaże obecne na wystawie Siłaczki oraz postaci niezwykłych kobiet… Następnie stworzymy własne dzieła.
Prowadząca: Katarzyna Kucharska
Limit: 15 osób
25 stycznia (sobota)
Śladem leśnych zwierząt
Warsztaty muzealne dla rodzin z dziećmi (5–10 lat)
godz. 13.00, Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego
Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego to najbardziej zielony oddział Muzeum Krakowa. Porośnięty drzewami teren rozciągający się wokół muzeum stanowi schronienie dla wielu gatunków zwierząt. Zapraszamy na zajęcia, na których nauczymy się rozpoznawać zwierzęce tropy oraz wspólnie poszukamy śladów, jakie pozostawili po sobie futrzaści tubylcy. W drugiej części warsztatów uczestnicy na bawełnianych torbach stworzą unikatową ścieżkę ze zwierzęcych tropów, które wykonają za pomocą matrycy oraz farb do tkanin.
Prowadzący: Agata Skrzoska, Natalia Lisowska
Limit: 25 osób
27 stycznia (poniedziałek)
Herbatka tańcująca i inne zabawy
Warsztaty muzealne dla rodzin z dziećmi
godz. 10.00, Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa
Czas karnawału to czas zabawy! A gdy jesteś jeszcze za mała i za mały na prawdziwy bal, można spotkać się z przyjaciółmi na herbatkach tańcujących! I nie tylko! Czym były herbatki tańcujące? Jak spędzano czas wolny? Na te i inne pytania odpowiemy w trakcie naszych warsztatów!
Prowadzący: Anna Magiera, Małgorzata Kuciel
Limit: 15 osób
28 stycznia (wtorek)
Herbatka tańcująca i inne zabawy
Warsztaty muzealne dla rodzin z dziećmi
godz. 10.00, Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa
Czas karnawału to czas zabawy! A gdy jesteś jeszcze za mała i za mały na prawdziwy bal, można spotkać się z przyjaciółmi na herbatkach tańcujących! I nie tylko! Czym były herbatki tańcujące? Jak spędzano czas wolny? Na te i inne pytania odpowiemy w trakcie naszych warsztatów!
Prowadzący: Anna Magiera, Małgorzata Kuciel
Limit: 15 osób
29 stycznia (środa)
Śladem leśnych zwierząt
Warsztaty muzealne dla rodzin z dziećmi (5-10 lat)
godz. 13.00, Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego
Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego to najbardziej zielony oddział Muzeum Krakowa. Porośnięty drzewami teren rozciągający się wokół muzeum stanowi schronienie dla wielu gatunków zwierząt. Zapraszamy na zajęcia, na których nauczymy się rozpoznawać zwierzęce tropy oraz wspólnie poszukamy śladów, jakie pozostawili po sobie futrzaści tubylcy. W drugiej części warsztatów uczestnicy na bawełnianych torbach stworzą unikatową ścieżkę ze zwierzęcych tropów, które wykonają za pomocą matrycy oraz farb do tkanin.
Prowadzący: Agata Skrzoska, Natalia Lisowska
Limit: 25 osób
30 stycznia (czwartek)
Rękawkowe zabawy
Warsztaty muzealne dla dzieci (6-10 lat)
godz. 11.00, Muzeum Podgórza
Tajemnicze święto Rękawki od wieków odbywa się w Podgórzu wiosną, tuż po Wielkanocy. Jego forma zmieniała się wielokrotnie i dziś przyjęła kształt festynu pod kopcem Kraka. Zapraszamy dzieci na opowieść o tym niezwykłym święcie. Poznamy jego początki, odpowiemy sobie na pytanie, skąd wzięła się nazwa i dowiemy się, jak dawniej świętowano Rękawkę. W części plastycznej wykonamy odpustową zabawkę. A co to będzie? Ciekawskich zapraszamy!
Prowadząca: Anna Warzecha
Limit: 20 osób
30 stycznia (czwartek)
Szkolimy przyszłych emalierników – warsztaty dla rodzin oraz dorosłych z prezentacją zimowych zdjęć z Nowej Huty.
godz. 11.00, Muzeum Nowej Huty
Chcesz się dowiedzieć, co to jest emalia, zgłębić wiedzę, stworzyć coś niepowtarzalnego? Zapraszamy do uczestnictwa w jedynych w Polsce warsztatach emalierskich. U nas zobaczysz cały proces powstawania naczyń emaliowanych: od krążka blachy, poprzez tłoczenie, zgrzewanie, tworzenie mas emalierskich do wypalania w piecu, a na końcu sam stworzysz swój niepowtarzalny kubek, używając do tego całej palety mas emalierskich. Warsztaty Szkolimy przyszłym emalierników to niepowtarzalna forma obcowania z kulturą, sztuką, pasją i piękną olkuską tradycją emaliernictwa naczyń dotykowych ręcznie zdobionych. Warsztaty zostaną poprzedzone prezentacją zimowych zdjęć z Nowej Huty.
Prowadzący: Krzysztof Madej, Piotr Kapusta
Limit: 20 osób
30 stycznia (czwartek)
Krzysztoforski kogut - legendy wokół nas
Warsztaty muzealne dla rodzin z dziećmi
godz. 12.00, Pałac Krzysztofory
Pałac Krzysztofory prezentuje historię Krakowa od czasów najdawniejszych, legendarnych, do współczesności. Jak wyobrażano sobie postaci z legend, kim były, czym było przysłowiowe ziarnko prawdy w opowieściach sprzed wieków? Tego dowiemy się podczas tematycznego oprowadzenia po wystawie stałej, a dodatkowo czekają nas zagadki prowadzące po wybranych punktach ekspozycji. Co czeka nas na końcu? Każdy z uczestników z pomocą rodziców wykona własnego koguta na pamiątkę naszego spotkania.
Prowadzący: Tomasz Karżewicz
Limit: 25 osób
31 stycznia (piątek)
Co kryje maska? – warsztaty tworzenia masek
Warsztaty muzealne dla dzieci (10–16 lat)
godz. 9.00, Rydlówka
Rydlówka to nie tylko miejsce narodzin najważniejszego polskiego dramatu, ale przede wszystkim miejsce zabawy, dlatego to o zabawie będziemy rozmawiać. Wspólnie zwiedzimy Rydlówkę i dowiemy się, jak kiedyś się bawiono – opowiemy o weselu, o karnawale, kolędnikach i maskaradach. Wspólnie też wykonamy własne maski, łączące miejskie bale i wiejskich kolędników.
Prowadzący: dr Joanna Zdebska-Schmidt, Ewelina Radecka, Kamil Kopek
Limit: 20 osób
31 stycznia (piątek)
Zimno, cieplej, gorąco!
Oprowadzanie tematyczne dla rodzin z dziećmi
godz. 10.00, Thesaurus Cracoviensis
Zmęczeni letnimi upałami z tęsknotą wzdychamy czasem za zimowym chłodem. Z drugiej strony, sroga zima sprawia, że chętnie szukamy kojącego ciepła. Podczas zimowej wizyty w centralnym magazynie zbiorów Muzeum Krakowa będziemy mogli zobaczyć na własne oczy artefakty służące ogrzewaniu wnętrz w dawnych czasach. W ramach spaceru po Centrum Interpretacji Artefaktów poszukamy też innych zabytkowych muzealiów związanych z tematyką zimową i dowiemy się, dlaczego zabytki lepiej czują się jednak nie w aurze letniej, lecz zimowej.
Prowadzący: Mikołaj Niedojadło
Limit: 20 osób
31 stycznia (piątek)
Średniowieczna zima
Oprowadzanie interaktywne dla rodzin z dziećmi
godz. 12.00, Rynek Podziemny
W czasie oprowadzania opowiemy o tym, jak ludzie w średniowieczu radzili sobie z zimową niepogodą – od rozpalania ognia przez ogrzewanie domu; o tym, co w zimie jadano, a czego brakowało, jak należało się zaopatrzyć na podróż w niesprzyjających warunkach. Wspomnimy także o tym, jak obchodzono Boże Narodzenie i inne zimowe święta.
Prowadzący: Szymon Jarosiński
Limit: 20 osób
1 lutego, sobota
Młodzi odkrywcy i poszukiwania złotej arki
Gra terenowa dla dzieci (10–13 lat)
godz. 10.00, Stara Synagoga
W 1936 roku, na terenie Egiptu, po długich poszukiwaniach Indiana Jones odnalazł Arkę Przymierza… Ale czy na pewno? A może to nie była prawdziwa Złota Arka? Wejdź do Starej Synagogi i rozwiąż stare zagadki, które opowiadają o tajemniczym skarbie, a przy okazji zobaczysz co bożnica może kryć w środku.
Prowadząca: Aleksandra Gaj
Limit: 20 osób
1 lutego, sobota
A to szopka!
Warsztaty muzealne dla dzieci (7–12 lat)
godz. 11, Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa
Na warsztatach obejrzymy szopki znajdujące się na wystawie w Domu pod Krzyżem. Dowiemy się, z czego zbudowana jest tradycyjna szopka krakowska i jakie są prawidłowe zasady jej wykonywania. Sięgniemy również do korzeni tego krakowskiego zwyczaju, który wywodzi się z bożonarodzeniowego spektaklu odgrywanego za pomocą przenośnego teatrzyku z lalkami. Każdy z uczestników będzie też mógł spróbować swoich sił w wykonywaniu szopkowej kukiełki z dostępnych materiałów, przy użyciu zaprezentowanej na warsztatach techniki, lecz według własnej fantazji.
Prowadzący: Izabela Okręglicka, dr Andrzej Szoka, dr Monika Widzicka
Limit: 15 osób
BILETY
Czas trwania zajęć wynosi średnio od jednej do półtorej godziny.
Udział w wydarzeniach realizowanych w ramach programu Ferie w Muzeum jest odpłatny.
- dzieci i młodzież (do lat 18): 20 zł
- bezpłatny wstęp przysługuje jednemu opiekunowi, pozostali opiekunowie: 20 zł
- posiadaczom Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem przysługuje 50% zniżki
Bilety można zakupić online poprzez stronę https://bilety.mhk.pl, w kasach muzealnych oddziałów realizujących zajęcia oraz w Centrum Obsługi Zwiedzających.
Uwaga! Sprzedaż biletów online będzie uruchamiana sukcesywnie, z około 3-tygodniowym wyprzedzeniem.
Informacja: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35, 31-011 Kraków, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl