Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Strona korzysta z ciasteczek!

Jerzy Antkowiak "Moda"

Ekspozycja w Kamienicy Hipolitów – Muzeum Krakowa powstała we współpracy z Krakowskimi Szkoła Artystycznymi, organizatorami Cracow Fashion Week 2023.

Ubiór to nie tylko praktyczne okrycie ciała, ale także sposób na kreowanie siebie, wyrażanie swoich uczuć. Zadaniem projektanta jest wyczucie potrzeb i pragnień klienta, a także wyrażenie samego siebie poprzez projekt. Projektant jest uważnym obserwatorem. Wyczucie i zmysł obserwacji pozwala na tworzenie rzeczy, które wzbudzą zachwyt, nawet rządzę posiadania. Uświadamia odbiorcom ukrytą potrzebę takiej a nie innej rzeczy. Ta rzecz sprawi komuś radość, doda pewności siebie, pozwoli oczarować innych. Z tych zadań od lat mistrzowsko wywiązuje się Jerzy Antkowiak.

Prezentowane na ekspozycji projekty pochodzą głównie z lat 80. i 90. XX w.

Jerzy Antkowiak

Studiował na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu w latach 1953–1960. W 1961 podjął pracę jako projektant w Modzie Polskiej. W 1968 wraz z piątką projektantów stworzył nowy zespół Mody Polskiej. Od 1979 do 1985 roku Jerzy Antkowiak był dyrektorem ds. wzornictwa w Modzie Polskiej.

Powiązane oddziały