Konkurs "Czy znasz ten Kraków?"

Kolorowy baner przedstawiający zdjęcie Włodzimierza Tetmajera
Najważniejsze informacje
Dodatkowych informacji udziela: Pani Anna Sęk; tel. 12 259 49 37 lub 600 884 915. Zgłoszenia do udziału w konkursie prosimy o przesłanie drogą elektroniczną w terminie do 20.10.2022 r. na adres: asek@cmjordan.krakow.pl

Konkurs „Czy znasz Kraków?” to najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs wiedzy historycznej o Krakowie.

Po raz pierwszy został zorganizowany w 1961 r. Pięć lat później Leszek Ludwikowski, dyrektor ds. naukowych Muzeum Historycznego zainicjował cykliczny konkurs historyczny adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Od lat konkurs organizuje Muzeum Krakowa i Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana. Jego podstawowym celem jest rozbudzanie wśród młodzieży zainteresowania dziejami i dziedzictwem kulturowym Krakowa, a także kształtowanie postawy obywatelskiej i patriotycznej, wzmacnianie umiejętności związanych z samodzielną analizą wydarzeń i postaci historycznych oraz interpretacją dzieł sztuki.

Tegoroczna edycja

Tematem tegorocznej edycji konkursu wiedzy skierowanego do uczniów szkół podstawowych (klasy IV–VIII) oraz szkół ponadpodstawowych jest „Włodzimierz Tetmajer (1861–1923) na tle epoki. W 100 śmierci artysty”. Włodzimierz Przerwa–Tetmajer to postać wybitna, choć niestety nieco zapomniana. Był ceniony jako malarz życia wiejskiego, poeta, prozaik, przedstawiciel nurtu Młodej Polski. Ponadto był zasłużonym działaczem ruchu ludowego, patriotą, człowiekiem o wielkim odwadze cywilnej, który oficjalnie postawił w parlamencie austriackim w 1917 r. sprawę niepodległości Polski z dostępem do morza. Tetmajer był pierwowzorem postaci Gospodarza z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Etapy konkursu

W ramach przygotowań konkursowych w zabytkowych wnętrzach Pałacu Krzysztofory organizowane zostaną bezpłatne wykłady wprowadzające oraz oprowadzania po Rydlówce. Pierwsze zajęcia odbędą 22 października br. o godz. 10.00 w Krzysztoforach. Eliminacje konkursowe odbędą się w marcu 2023 r., zaś finał w kwietniu. W eliminacjach międzyszkolnych dla uczniów szkół ponadpodstawowych mogą brać udział zarówno uczestnicy indywidualni jak i 3 – osobowe drużyn. Dla wszystkich uczestników konkursu przewidziane są upominki, dla laureatów cenne nagrody. Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie internetowej Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana oraz Muzeum Krakowa.
Kolorowy baner przedstawiający zdjęcie Włodzimierza Tetmajera
Najważniejsze informacje