Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Strona korzysta z ciasteczek!

Kraków znów będzie kręcił się Wokół Szopki!

Kolorowy baner reklamujący wydarzenie

Kunsztownie zdobione, strzeliste, barwne, każda na swój sposób wyjątkowa, wyróżniająca się drobnym szczegółem, wybranymi przez autora elementami architektury czy charakterystycznymi figurkami.

Kunsztownie zdobione, strzeliste, barwne, każda na swój sposób wyjątkowa, wyróżniająca się drobnym szczegółem, wybranymi przez autora elementami architektury czy charakterystycznymi figurkami – w tym roku kolejny już raz krakowskie szopki tchną ducha świąt Bożego Narodzenia w miejskie place i uliczki. W obrębie Starego Miasta wyeksponowanych zostanie blisko 40 szopek. Na wielbicieli szopkowej tradycji czekają również wirtualny spacer szlakiem najpiękniejszych szopek, gra terenowa oraz warsztaty online dla dzieci i rodziców „Ekoszopka pod choinkę”. Szopki będą prezentowane w przestrzeni miejskiej od 3 grudnia tego roku do 2 lutego roku 2021. Projekt Wokół Szopki organizowany jest przez Miasto Kraków, KBF oraz Muzeum Krakowa – oddział Celestat.

„Szopki towarzyszą zimowym spacerom krakowian już od wielu lat i w tym roku nie mogło być inaczej” – mówi Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. „Tym razem przygotowaliśmy dla Państwa prawie 40 misternie wykonanych szopek, w których znajdziemy odwołania do historii, krakowskiej architektury i tradycji. Celebrujmy ten niezwykły czas, dbajmy o siebie i naszych bliskich i niech widok wspaniałych szopek przyniesie nam radość i nadzieję. To forma doświadczania kultury i dziedzictwa, która jest w pełni bezpieczna, przygotowana zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi. Pamiętajmy, że kultura jest częścią naszej codzienności i musimy dbać o nią także w czasach pandemii”.

Szopki w przestrzeni miasta ze spacerownikiem

W obrębie ścisłego centrum miasta szopki staną już 3 grudnia i będzie można je podziwiać przez kolejne dwa miesiące. Każda z nich jest wyjątkowa i każda ma wyróżniający ją element, dlatego tegoroczny spacer szlakiem szopek być może zamieni się w rodzinne poszukiwanie – maleńkiego trębacza z Wieży Mariackiej, szopki z największą reprezentacją braci mniejszych czy tej najmocniej zainspirowanej architekturą Wawelu.

Kluczem do oglądania wspaniałych dzieł krakowskich szopkarzy może być spacerownik, w którym znajdziemy krótkie opisy szopek, informacje o ich twórcach, postaciach w nich występujących, a przede wszystkim towarzyszących w tym roku spacerowi literackich inspiracjach – bo musimy wiedzieć, że żadna z szopek nie została umieszczona na trasie spaceru przypadkowo.

Spacerowniki w wersji papierowej będą dostępne w punktach InfoKraków oraz w oddziałach Muzeum Krakowa (kiedy muzea zostaną otwarte) oraz online wkrótce na Wydarzeniu na Facebooku.

Konkurs szopek

W tym roku Konkurs Szopek Krakowskich ma zmienioną formułę: twórcy dostarczali swoje prace bezpośrednio do siedziby Celestatu i tam, tradycyjnie w pierwszy czwartek grudnia, ich dzieła zostaną ocenione i nagrodzone przez Sąd Konkursowy. Ogłoszenie laureatów nastąpi w niedzielę, 6 grudnia o godzinie 14.00 w formie transmisji na kanale Facebook: www.facebook.com/muzeumkrakowa.

Konkursowe szopki zostaną pokazane publiczności na wystawie w Celestacie, oddziale Muzeum Krakowa – dostępnej online od 7 grudnia na stronie www.muzeumkrakowa.pl, natomiast na żywo zobaczymy je przy ulicy Lubicz 16 w momencie otwarcia muzeów w Polsce.

Warsztaty dla najmłodszych „Ekoszopka pod choinkę” i wirtualny spacer szlakiem szopek

W Krakowie świąteczną tradycję bez wątpienia wyznaczają nasze wyjątkowe szopki, które są fenomenem znanym i docenianym na całym świecie. To przykład unikatowego rzemiosła opartego na skrupulatnym składaniu niezwykłych konstrukcji inspirowanych krakowską architekturą, a jednocześnie przywodzących na myśl bajkowe zamki pełne kolorowych okien, strzelistych wieżyczek i legendarnych bohaterów. Któż nie chciałby mieć takiej własnej małej szopki pod choinką? Teraz będzie to możliwe – wystarczy zebrać sreberka, kartony i klej, włączyć ulubione kolędy (a najlepiej zaśpiewać je samemu) i wykonać z dziećmi rodzinną szopkę, która będzie najwspanialszą świąteczną ozdobą pod naszym drzewkiem.

Warsztaty online „Ekoszopka pod choinkę”, prowadzone przez absolwentkę ASP Katarzyna Partyka-Smalcerz, będą dostępne bezpłatnie od 4 grudnia na wydarzeniu na Facebooku: Wokół Szopki - Spacerem po Krakowie 2020 (tutaj: https://fb.me/e/2sXrX9LwG) oraz na profilu Kids In Kraków (tutaj: www.facebook.com/KidsInKrakow ).

Fascynujące opowieści o najpiękniejszych i najciekawszych szopkach można będzie usłyszeć dzięki wirtualnemu spacerowi z dyrektorem Muzeum Krakowa Michałem Niezabitowskim. Poznamy zaskakujące historie o towarzyszących szopkarzom inspiracjach, tajemnicach ukrytych w skrzących się wieżyczkach czy ciekawych faktach z życia twórców.

Wirtualny spacer będzie dostępny na stronie wydarzeniu facebook’owym w pierwszej połowie grudnia.

Mikołajkowo-szopkowa gra rodzinna

Dla wszystkich spragnionych mocnych wrażeń, tęskniących za małą rywalizacją, organizatorzy przygotowali rodzinną grę terenową, dzięki której najmłodsi wielbiciele przygód poznają szopkowe ciekawostki i poćwiczą spostrzegawczość. Grę, przeznaczoną dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat, można pobrać ze strony www.kidsinkrakow.pl, a od 4 grudnia odebrać w punktach InfoKraków w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) i przy ul. św. Jana 2.
Link do gry rodzinnej dostępny tutaj: https://www.facebook.com/events/3788969644458400 

Krakowskie szopkarstwo już od dwóch lat figuruje na „Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO”.

****

Muzeum Krakowa zaprasza również do zobaczenia warsztatów on-line prowadzonych przez Annę Malik. Warsztaty dostępne na https://www.facebook.com/trasaobronnosci/ 

****

Zapraszamy na wydarzenie: Wokół Szopki- Spacerem po Krakowie 2020 (https://fb.me/e/2sXrX9LwG)


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Kolorowy baner reklamujący wydarzenie

Spacerownik

Powiązane oddziały

Powiązane aktualności