Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Strona korzysta z ciasteczek!

"Miesiąc Krakowianek 2024” w Muzeum Krakowa

„Miesiąc Krakowianek 2024” w Muzeum Krakowa program wydarzenia

Zapraszamy na „Miesiąc Krakowianek”, który odbywa się co roku w marcu. To szczególny festiwal realizowany przez Urząd Miasta Krakowa we współpracy z miejskimi jednostkami i instytucjami kultury.
Serdecznie zapraszamy do udziału.

Projekt Miesiąc Krakowianek 2024 na stronie Miasta Krakowa: Krakowianki
 • Wieża Ratuszowa

  W dniu 8 marca 2024 r. zwiedzanie Wieży Ratuszowej dla kobiet w cenie 1 zł.

 • Ulica Pomorska
  1 marca (piątek), godz. 18.00 - Irena Odrzywołek - kobieta niezłomna
  Irena Odrzywołek po zakończeniu okupacji niemieckiej w 1945 r. rozpoczęła pracę, jako strażniczka w więzieniu św. Michała w Krakowie. Nieznane są motywy, które skłoniły ją podjęcia pracy w więziennictwie i wstąpienia do PPR. Tym bardziej, że w czasie śledztwa w 1946 r. zeznała, iż była „wrogo nastawiona do obecnego ustroju i szukała sposobności, aby móc walczyć z tym ustrojem”. W lecie 1946 r. poznała Bolesława Pronobisa, byłego żołnierza Armii Krajowej, który został uwięziony w krakowskim więzieniu św. Michała. Wraz z osadzonymi tam żołnierzami z konspiracji niepodległościowej opracował on plan ucieczki. Irena Odrzywołek poinformowana o wszystkim, dostarczyła do celi pistolety i dwa granaty. Po udanej ucieczce i kilkumiesięcznym ukrywaniu się, została aresztowana. Została skazana na karę śmieci i stracona w grudniu 1946 r. w Katowicach na kilka dni przez 21. urodzinami. Na spotkaniu poznamy bliżej sylwetkę Ireny Odrzywołek, jej środowisko rodzinne oraz porozmawiamy o kierujących nią motywacjach.
  Prowadzenie: Maria Leś-Runicka (siostrzenica Ireny Odrzywołek), Tomasz Stachów (MK), Tomasz Karżewicz (MK)
  Miejsce: oddział Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2, sala wystawy stałej
  Udział bezpłatny, bez konieczności rezerwacji miejsca

 • Kamienica Hipolitów
  6 marca (środa), godz. 17.00 - Z krakowskiego Kazimierza w wielki świat - wykład online
  Helena Rubinstein uważana za jedną z najbogatszych kobiet w historii była innowatorką współczesnej kosmetologii, a przy okazji Żydówką pochodzącą z Krakowa. Czy jednak była jednak jedyną kobietą pochodzenia żydowskiego z Krakowa, która osiągnęła sukces? Podczas wykładu opowiemy jak judaizm przestawia kobiety, w jaki sposób pojawiają się one w mitologii i żydowskiej, a także zaprezentujemy sylwetki krakowskich Żydówek, które miały swój wkład w rozwój nauki i kultury.
  Wykład online na stronie Facebook Kamienicy Hipolitów (https://www.facebook.com/kamienicahipolitowMK )
  Prowadzenie: Aleksandra Gaj/MK

 • Rydlówka
  14 marca (czwartek), godz. 18.00 – „Darcie pierza” – babskie haftowanie - warsztat
  Darcie pierza to synonim spotkania w babskim gronie. Monotonną pracę, jaką było wyskubywanie puchu, wykonywało się wspólnie, w gronie kobiet w różnym wieku, urozmaicały ją rozmowy, opowieści, plotki i śpiew. Dzięki temu darcie pierza stawało się więc wspaniałą okazją do barwnego, towarzyskiego spotkania. W Rydlówce nie będziemy może dosłownie drzeć pierza, ale chcemy odtworzyć atmosferę tamtych wieczorów. Okazją do spotkania będzie wspólne haftowanie – dedykowane zarówno rozpoczynającym przygodę z igłą jak i doświadczanym hafciarkom. A jak to podczas spotkań bywa, będzie i drobny poczęstunek i czas na rozmowy oraz żarty tak by każdy mógł poczuć się jak w domu i miło spędzić wieczór. To spotkanie jest szczególnie dedykowane kobietom.
  Prowadzenie: Kamila Zielińska
  Miejsce: Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28
  Cena: 20 zł/osoby
  Rezerwacje i zakup biletów: zakup biletów online za pośrednictwem strony internetowej: https://bilety.mhk.pl/ 

 • Muzeum Nowej Huty
  20 marca (środa), godz. 18.00 – Brzmienie buntu. Polska 2020+ - debata towarzysząca wystawie „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945-1989”
  Jak brzmi bunt w muzyce tworzonej dzisiaj w Polsce? Wobec czego muzycy mają potrzebę się buntować? Co młodzi ludzie rozumieją dziś pod pojęciem wolności?
  Zapraszamy na debatę towarzyszącą wystawie „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności”.
  W rozmowie, prowadzonej przez prof. Beatę Kowalską (Instytut Socjologii UJ), wezmą udział:
  - Justyna Biedrawa (wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka),
  - Alina Kula (feministka, współzałożycielka inicjatywy Karioka Girls Rock Camp Poland, gitarzystka),
  - Radosław Nawojski (socjolog i kulturoznawca).
  Debata jest organizowana we współpracy z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  Miejsce: Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1
  Wstęp wolny. Bez konieczności rezerwacji

 • Muzeum Podgórza
  27 marca (środa), godz. 17.30 - Panna Gmina Podgórska – podgórzanki znane i nieznane - oprowadzanie po wystawie stałej
  Zapraszamy na oprowadzanie tematyczne po Muzeum Podgórza, które przybliży nam znane i nieznane Podgórzanki, ukryte za wielką historią miasta. Opowiemy między innymi o pewnej wyjątkowej nauczycielce, o mało znanej wichrzycielce porządku rodzinnego i o dzielnych patriotkach. Zastanowimy się wspólnie nad urodą podgórzanek oraz nad tym, czy Podgórze przypadkiem nie było jednak kobietą?
  Prowadzenie: Anna Warzecha, Melania Tutak (MK)
  Miejsce: Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51
  Cena: 20 zł/osoby
  Rezerwacje biletów: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl , tel. 12 426 50 60
  Bilety będzie można kupić w dniu oprowadzania w kasie w Muzeum Podgórza lub wcześniej w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35)

 • Pałac Krzysztofory
  W dniach 8, 9 i 10 marca (piątek-niedziela) wstęp na wystawę stałą w Pałacu Krzysztofory „Kraków od początku, bez końca” dla kobiet w cenie 1 zł.

  2 marca (sobota), godz. 10.00 - Joga w muzeum, czyli coś dla ciała, coś dla ducha
  Co łączy wizytę w muzeum i praktykę jogi? Wyciszenie i koncentracja. Takie efekty może przynieść zarówno kontemplacja dzieł sztuki, jak i praktyka jogi. 2 marca zapraszamy do wspólnej praktyki jogi w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Kobiet. Zapraszamy zarówno osoby praktykujące, jak i te, które będą stawiać pierwsze kroki na macie. Zachęcamy do udziału nie tylko joginiki, ale także joginów. Będzie to kolejne spotkanie z jogą w Muzeum Krakowa, które realizowane jest we współpracy ze szkołą jogi „Mayura” w Krakowie.
  Prosimy o zabranie ze sobą własnych mat oraz odpowiednich strojów do ćwiczeń. Osoby nieposiadające własnej maty, będą mogły skorzystać z mat dostępnych na miejscu.
  Prowadzenie: Szkoła jogi „Mayura”
  Miejsce: Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35), sala Miedziana
  Cena: 20 zł/osoby
  Konieczność rezerwacji miejsc: Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35 (tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl )

  6 marca (środa), godz. 17.00 – Adrian Baraniecki – prekursor edukacji kobiet i muzealnictwa
  Lekarz, powstaniec, muzealnik, społecznik – taką bogatą biografię miała postać niezwykle zasłużona dla Krakowa. Mowa o Adrianie Baranieckim, którego wpływ na dzieje naszego miasta jest nie do przecenienia. Żyjący w realiach XIX wieku Baraniecki upatrywał możliwości odrodzenia narodu polskiego w m.in. edukacji kobiet. Jako pierwszy w 1868 r. powołał w Krakowie Wyższe kursy dla Kobiet, które funkcjonowały przy nowo utworzonym Muzeum Techniczno-Przemysłowym. Kształciły się w nich kobiety niezależnie od pochodzenia, wyznania czy dotychczasowego wykształcenia, dla których wówczas nauka uniwersytecka była poza zasięgiem.
  Prowadzenie: dr Piotr Hapanowicz (MK)
  Miejsce: Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35), sala Miedziana
  Udział bezpłatny, bez konieczności rezerwacji miejsca

  7 marca (czwartek), godz. 17.30
  - Krakowianki – zapomniana połowa historii miasta – debata w ramach cyklu DNA Krakowa
  Spoglądając w indeksy historycznych książek o Krakowie natrafiamy przede wszystkim na męskie imiona. Ale być może da się do spraw podejść inaczej? Jesteśmy świadkami wzmożonego zainteresowania historią krakowianek oraz działań, które prowadzą do zwiększenia społecznej świadomości o ich znaczeniu dla życia miasta i naświetlenia procesów, które prowadziły do ich emancypacji. Na najbliższym DNA Krakowa spotkamy się z osobami, które inicjują projekty społeczne i naukowe, przedstawiające rolę kobiet. Porozmawiamy o ich oddziaływaniu, na budowanie wiedzy o krakowiankach, ale również na wzmacnianie postaw równego traktowania.
  Prowadzenie: Kamil Stasiak, Katarzyna Winiarczyk (MK)
  Miejsce: Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35), sala Miedziana
  Udział bezpłatny, bez konieczności rezerwacji miejsca

  8 marca (piątek), godz. 17.00 – Anna z Mikołajczyków Tetmajerowa – wykład w ramach cyklu „Żony i muzy malarzy”
  Anna z Mikołajczyków Tetmajerowa była żoną Włodzimierza Tetmajera, malarza i polityka, którego sylwetka i twórczość zostały zaprezentowane w ubiegłym roku w Muzeum Krakowa, w cyklu wydarzeń zorganizowanych w ramach „Roku Tetmajera”. Jednym z ważnych faktów w biografii malarza był jego ślub z Anną Mikołajczykówną z Bronowic Małych, który stał się źródłem jednej z legend młodopolskich. Wydarzenie to od razu postawiło młodą wiejską dziewczynę w centrum życia artystycznego Krakowa końca XIX i początku XX wieku. Jako żona i ulubiona modelka została uwieczniona w niezliczonych obrazach, a jej niezwykła, także późniejsza historia dowiodła silnego charakteru i charyzmatycznej osobowości. W tym roku obchodzona jest podwójna rocznica – 150. rocznica urodzin i 70. rocznica śmierci Anny. Wykład będzie próbą przybliżenia jej sylwetki oraz próbą przedstawienia faktów z perspektywy kobiety i żony malarza. Zapraszamy na wykład inaugurujący cykl spotkań „Żony i muzy malarzy”.
  Prowadzenie: Marta Marek (MK)
  Miejsce: Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35), sala Baltazara Fontany
  Udział bezpłatny, bez konieczności rezerwacji miejsca

  9 i 10 marca (sobota, niedziela), godz. 11.00 - Społeczniczki, emacypantki, artystki – oprowadzenie kobiecym szlakiem po wystawie stałej „Kraków od początku, bez końca” w Pałacu Krzysztofory
  W historii Krakowa pełno jest niezwykłych kobiet. Od zarania dziejów kobiety odciskały swoje piętno na życiu Krakowa, dając się poznać jako zaangażowane społeczniczki, emancypantki i artystki. Bez ogromnego zaangażowania  wielu pokoleń krakowianek, trudno sobie wyobrazić dzisiejsze miasto. Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie, podczas którego poznamy postacie niezwykłych kobiet, w tym m.in. Marii Jaremy, Hanny Rudzkiej-Cybisowej, a także Anny z Branickich Lubomirskiej, zwanej Czarną Damą z Krzysztoforów.
  Prowadzenie: Justyna Kasińska (MK)
  Cena: Udział w cenie biletu wstępu na wystawę stałą. Dla kobiet udział w oprowadzaniu dla wynosi 1 zł
  Miejsce: Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35)
  Konieczność rezerwacji miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35 (tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl)

  13 marca (środa), godz. 17.00
  – Irena Odrzywołek – symbol odwagi i walki - wykład
  Urodzona w Byczynie w 1925 roku Irena wychowywała się w duchu socjalistycznym, co nie przeszkodziło, by stała się bohaterką podziemia niepodległościowego. Czyn ten był otwartym sprzeciwem wobec władzy, w której ramach funkcjonowała jako strażniczka więzienna. Gdyby nie jej poświęcenie i odwaga, nie doszłoby do skutku spektakularne rozbicie więzienia św. Michała, skąd uwolniono 62 więźniów reżimu komunistycznego. Za swoją odwagę została aresztowana, osądzona i stracona w 1946 roku, zaś jej ciało zostało odnalezione dopiero w 2019 roku.
  Prowadzenie: Tomasz Karżewicz (MK)
  Miejsce: Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35), sala Baltazara Fontany
  Udział bezpłatny, bez konieczności rezerwacji miejsca

  17 marca (niedziela), godz. 10.00 - Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie
  Marzec jest miesiącem nieodłącznie kojarzonym z Dniem Kobiet, dlatego spotkanie poświęcimy niezwykłym kobietom. Opowieści o pięknej i dzielnej królewnie Wandzie oraz o Kindze i jej wspaniałym darze przedstawi nam równie niesamowita postać, nasz gość, Pani Dorota Segda. Wielu z nas zna postaci Wandy i Kingi, ale czy wiemy jak duże znaczenie miały nasze bohaterki dla Krakowa, a nawet całej Polski? O tym przekonamy się już niebawem.
  Dorota Segda – aktorka, którą możemy spotkać zarówno na szklanym ekranie, jak i na deskach teatralnych. Od urodzenia związana z Krakowem, w którym działa na rzecz rozwoju kultury. Jej magnificencja Rektor Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego, gdzie pełni również rolę nauczyciela akademickiego jako profesor zwyczajny. Potwierdzeniem jej kunsztu, talentu oraz pracowitości są liczne nagrody wśród których możemy wymienić m.in. Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
  Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie to cykl spotkań dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat, podczas których znani krakowianie czytają utwory związane z Krakowem. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w niedzielne przedpołudnie (godz. 10.00) w Pałacu Krzysztofory.
  Miejsce: Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35), sala Baltazara Fontany
  Cena: 20 zł/dziecka (jeden opiekun wstęp wolny)
  Konieczność rezerwacji miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35 (tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl)

  20 marca (środa), godz. 17.00
  - Maria Jarema – kobieta o wielu twarzach - wykład
  Rzeźbiarka, malarka, graficzka, autorka kostiumów i scenografii. Jedna z niewielu kobiet, które studiowały w pracowni Xawerego Dunikowskiego na krakowskiej ASP. Związana ze środowiskiem awangardowych twórców I i II Grupy Krakowskiej, a także eksperymentalnymi teatrami Cricot i Cricot 2. Zaangażowana artystka o wyrazistych poglądach społecznych i politycznych, która nie stroniła od udziału w manifestacjach w obronie strajkujących robotników. Podczas spotkania przybliżymy postać Marii Jaremy, jednej z najbarwniejszych artystek XX wieku.
  Prowadzenie: Justyna Kasińska (MK)
  Miejsce: Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35), sala Miedziana
  Udział bezpłatny, bez konieczności rezerwacji miejsca

  23 marca (sobota), godz. 10.00 – Legendy zaklęte w świetle i cieniu: Legenda o Nawojce – rodzinne warsztaty teatru cieni
  Czy wiecie, jak nazywała się najbardziej znana studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego? Była nią Nawojka, która żyła w czasach, kiedy kobiety nie mogły studiować na uczelniach wyższych. Nawojka więc posunęła się do pewnego podstępu, który otworzył przed nią drzwi najbardziej znanej w Polsce uczelni. Co z tego wyniknęło i czy wszystko zakończyło się szczęśliwie? Tego wszystkiego dowiemy się podczas marcowych warsztatów teatru cieni.
  Legendy zaklęte w świetle i cieniu to cykl warsztatów dla rodzin z dziećmi w wieku 7-10 lat, podczas których dzieci poznają bogaty świat krakowskich podań i opowieści. Podczas warsztatów  uczestnicy przygotowują postacie i scenografię związane z daną legendą. Następnie, z wykorzystaniem teatru cieni, przedstawiają opowieść, samodzielnie animując postacie. Warsztaty odbywają się w soboty w sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory.
  Prowadzenie: Teatr Otwarty
  Miejsce: Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35), sala Miedziana
  Cena: 20 zł/dziecka (jeden opiekun wstęp wolny)
  Konieczność rezerwacji miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35 (tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

  27 marca (środa), godz. 17.00 – Elżbieta ze Słuszków – właścicielka Krzysztoforów – wykład
  Bohaterką wykładu jest pochodząca z magnackiej rodziny Elżbieta ze Słuszków, która najpierw została żoną Adama Kazanowskiego, późniejszego marszałka nadwornego koronnego, zaś po jego śmierci wyszła ponownie za mąż za podkanclerzego koronnego Hieronima Radziejowskiego, który miał doprowadzić do rozlania się „potopu szwedzkiego” na ziemie Rzeczypospolitej.
  Prowadzenie: dr Walery Bubień (MK)
  Miejsce: Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35), sala Miedziana
  Udział bezpłatny, bez konieczności rezerwacji miejsca

Powiązane oddziały