Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Strona korzysta z ciasteczek!

Muzeum Krakowa wśród najlepszych europejskich muzeów!

Kolorowe zdjęcie oddziału

Thesaurus Cracoviensis, oddział Muzeum Krakowa znalazł się wśród najlepszych muzeów ostatnich lat w Europie.

Thesaurus Cracoviensis, oddział Muzeum Krakowa znalazł się wśród najlepszych muzeów ostatnich lat w Europie. 25 grudnia kapituła najbardziej prestiżowej nagrody muzealnej w Europie – EMYA (European Museum of the Year Award) ogłosiła oficjalnych kandydatów.

W dniach 10-12 grudnia, po raz pierwszy w historii w trybie online, międzynarodowe jury z pośród wszystkich zgłoszeń wybrało 21 instytucji, które zrobiły na nich największe wrażenie. Premiowane były m.in. innowacyjność, wpływ społeczny, wartość edukacyjna. Wśród 21 instytucji na liście oficjalnych kandydatów do EMYA znalazł się otwarty w 2017 r. Thesaurus Cracoviensis, oddział Muzeum Krakowa będący otwartym dla zwiedzających magazynem muzealnym.

Na ogłoszonej liście kandydatów znajdują się tylko dwa muzea z Polskie, oba z Krakowa. Oprócz Thesaurusa Cracoviensis jest tam również Muzeum Książąt Czartoryskich, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Oprócz tego na liście znajdują się takie instytucje jak Muzeum Designu w Zurychu, Muzeum Miejskie w Stuttgarcie, Muzeum Kopenhagi oraz inne muzea z m.in. Hiszpanii, Turcji, Austrii.

Rozstrzygnięcie konkursu i ceremonia wręczenia nagród będzie miała miejsce w lutym 2021 r. podczas European Museum Forum. EMF działa pod egidą Rady Europy, a nagroda EMYA jest przyznawana od 1977 r.

W ostatnich latach nagrodę EMYA dostało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w 2016 r., w 2019 r. wyróżnienia dostały Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu oraz Centrum Dialogu Przełomy ze Szczecina. Wśród nominowanych z Polski były m. in. Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum Śląskie w Katowicach czy Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku (otrzymało Muzealną Nagrodę Rady Europy).
Kolorowe zdjęcie oddziału

Powiązane oddziały