Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Strona korzysta z ciasteczek!

Muzeum Podgórza Liderem Dostępności!

Kolorowa fotografia z gali rozdania nagród
Najważniejsze informacje
Koordynator dostępności: Katarzyna Bury k.bury@muzeumkrakowa.pl

Informacje na temat dostępności w Muzeum Podgórza

8 maja 2019 roku, podczas uroczystej gali zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, przedstawiciele Muzeum Krakowa mieli przyjemność odebrać wyróżnienie w kategorii „Obiekt zabytkowy – za najlepszą inwestycję związaną z modernizacją budynku.

8 maja 2019 roku, podczas uroczystej gali zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, przedstawiciele Muzeum Krakowa mieli przyjemność odebrać wyróżnienie w kategorii „Obiekt zabytkowy – za najlepszą inwestycję związaną z modernizacją budynku z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością“ w plebiscycie Lider Dostępności. 
Spotkanie odbyło się z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
 
Muzeum Podgórza to jeden z oddziałów Muzeum Krakowa w pełni dostosowany do potrzeb osób z różnymi dysfunkcjami, a także osób starszych i opiekunów z dziećmi. 
W zabytkowym kompleksie budynków Zajazdu pod św. Benedyktem udało się stworzyć ścieżki dostępności, a także dostosować infrastrukturę architektoniczną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Podczas projektowania oddziału, główny nacisk został położony na dostosowanie wystawy głównej, która znajduje się na parterze budynku. Sale są przyjazne dla osób poruszających się na wózkach, gabloty zostały zaprojektowane w taki sposób, by można było obejrzeć z bliska eksponaty. W każdej sali wystawy głównej udostępnione są pomoce dotykowe (makiety, tyflografiki, opisy w alfabecie Braill‘a, oryginalne obiekty), które pomagają osobom z dysfunkcją wzroku poznać historię i tradycje Podgórza. Dodatkowo audioprzewodnik (dostępny w cenie biletu) pozwala na wysłuchanie audiodeskrypcji całej treści wystawy. 
Udogodnienia powstałe z myślą o osobach z niepełnosprawnościami służą także starszym oraz opiekunom z dziećmi. Dla tych ostatnich przygotowano przewijak oraz możliwość zostawienia wózka (można go też zabrać ze sobą na wystawę). Również przestrzeń edukacyjna jest przyjazna dla osób z problemami ruchowymi - oddział oferuje  zajęcia dla grup o szczególnych potrzebach, szczególnie dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Możliwe jest także przeprowadzenie spotkań dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, po wcześniejszym zapoznaniu się z potrzebami grupy i omówieniu zajęć z opiekunem grupy. Brak barier architektonicznych pozwala także na korzystanie z sali konferencyjnej oraz biura (na poddasze oficyny prowadzi specjalny podnośnik).
Dla pragnących czegoś nie tylko dla ducha, ale także dla ciała, dostępna jest kawiarnia, do której swobodnie można wjechać wózkiem, także dziecięcym.
Kolorowa fotografia z gali rozdania nagród
Najważniejsze informacje
Koordynator dostępności: Katarzyna Bury k.bury@muzeumkrakowa.pl

Powiązane oddziały

Powiązane aktualności