Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
W związku z trwającymi przygotowaniami do pierwszej monograficznej wystawy poświęconej twórczości artystycznej Wincentego Wodzinowskiego, poszukujemy prac i pamiątek związanych z artystą. Link
Strona korzysta z ciasteczek!

Otwarcie Ekspozycji Fotografii Pana Jakuba Zawadzińskiego „Szopki od kuchni”

Kolorowy baner reklamujący wydarzenie

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na otwarcie ekspozycji fotografii Pana Jakuba Zawadzińskiego, będącej częścią wystawy „Szopki w Pałacu Krzysztofory”.

Częścią wystawy Szopki w Pałacu Krzysztofory jest szopka Pana Jakuba
Zawadzińskiego. Ekspozycja Szopka od kuchni to reportaż fotograficzny procesu jej powstawania. Pan Jakub jest Laureatem Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2021 w kategorii Niematerialne Dziedzictwo Krakowa: Folklor i Tradycja.

Pan Jakub tak opisuje projekt:

W Konkursie Szopek Krakowskich biorę udział już jedenaście lat. Od dziecka, zafascynowany szopkami zawsze chciałem spróbować swych sił w tej oryginalnej sztuce. Swoje umiejętności rozwijałem w grupach dziecięcych i młodzieżowych. Moje prace zostały szybko docenione – już jako 17-latek zostałem zakwalifikowany do grupy seniorskiej i zdobyłem wyróżnienie w kategorii szopek miniaturowych. Od tamtej pory swoją twórczość szopkarską opierałem na szopkach miniaturowych i małych. Mimo konkurencji mistrzów szopkarstwa, zdobyłem 1. miejsca w obu tych kategoriach. Fotografią z kolei zajmuję się hobbistycznie. Mimo to, ukończyłem Szkołę Kreatywnej Fotografii w Krakowskich Szkołach Artystycznych.
Stypendium które mi przyznano, pozwoliło mi na połączenie moich dwóch największych pasji – szopkarstwa oraz fotografii. W ramach jego realizacji udało mi się pierwszy raz zrobić dużą szopkę oraz wykonać reportaż fotograficzny z procesu jej budowy. Owy proces budowy szopki dużej trwa od kilku do kilkunastu miesięcy – w zależności od zaangażowania czasowego. Ze względu na to, że dotychczas budowałem szopki małe i miniaturowe stypendium pozwoliło mi rozwinąć swoje umiejętności w nową stronę. Finalnie, dzięki całemu Stypendium oraz uprzejmości i wielkiej pomocy Muzeum Krakowa, które od lat wspiera i opiekuje się nami - twórcami szopek krakowskich, mogę przedstawić zdjęcia z procesu jak na razie dzieła mojego życia, które tutaj mogą Państwo również podziwiać.

Jakub Zawadziński
Krakus urodzony w 1996 roku. Absolwent Szkoły Kreatywnej Fotografii w Krakowskich Szkołach Artystycznych. Z zamiłowania i wykształcenia fotograf, uprawiający fotografię fotoreportażową, analogową, eksperymentalno-minimalistyczną i nie tylko. Wieloletni utytułowany twórca szopek krakowskich. Sześć jego szopek konkursowych znajduje się w zbiorach Muzeum Krakowa, reszta w kolekcjach prywatnych. Są wystawiane w kraju i za granicą na wystawach organizowanych przez Muzeum Krakowa i osoby prywatne.

Sztuka tworzenia szopek krakowskich to tradycja sięgająca XIX wieku. Rzemieślnicy, którzy w okresie Bożego Narodzenia tworzyli ozdobne pałace na wzór architektury miasta, w latach 30. XX wieku – wraz z 1. Konkursem na najpiękniejszą szopkę – sprofesjonalizowali swoje działania. O popularności szopkarstwa, nie tylko w Polsce ale i na całym świecie, świadczy jego wpis na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Wstęp w cenie biletu na wystawę Szopki w Pałacu Krzysztofory
Kolorowy baner reklamujący wydarzenie

Powiązane oddziały