Po raz 11. wręczono Medale św. Krzysztofa

Kolorowa fotografia. Ludzie z nagrodami stojący na scenie.

We wtorek 25 października już po raz 11 wręczono Medale św. Krzysztofa. Odebrali je: Prof. dr hab. Krzysztof Pyrć, Józef Ratajczak, Jan Zając - prezes Fundacji Ziko dla Zdrowia.

Wręczono Medale św. Krzysztofa

Prof. dr hab. Krzysztof Pyrć, Józef Ratajczak i Fundacja Ziko dla Zdrowia są laureatami XI edycji Medali św. Krzysztofa, które wręczono 25 października w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory.

Są one przyznawane od 2011 roku osobom i instytucjom wspierającym merytorycznie i finansowo działania Muzeum Krakowa, a także pomagającym w kultywowaniu krakowskich tradycji. To forma podziękowania za aktywność na różnych polach związanych z naszą misją, wizją oraz wynikającą z nich codzienną pracą.

Kapitułę Medali św. Krzysztofa tworzą: Kanclerz Kapituły - Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski, Przewodniczący Rady Muzeum Krakowa - prof. Jacek Purchla, Przewodniczący Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich - dr hab. Jacek Górski  oraz Dyrektor Muzeum Krakowa - dr Michał Niezabitowski.

Medalem św. Krzysztofa w XI edycji zostali wyróżnieni:

W kategorii Wsparcie Merytoryczne
Prof. dr hab. Krzysztof Pyrć – wybitny biolog i biotechnolog, specjalista w zakresie mikrobiologii
i wirusologii, profesor nauk biologicznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego - za pomoc
w przygotowaniu wystawy „Współistnienie” oraz jej programu towarzyszącego, w tym konsultacje dotyczące wirusa SARS-CoV-2.

W kategorii Kultywowanie krakowskich tradycji i obyczajów
Józef Ratajczak – flisak, od 2006 r. związany z Wisłą, aktywnie walczący o odtworzenie środowiska żywej, przyjaznej człowiekowi rzeki, od 2013 roku opiekun, bosman i dowódca galara „Szwajcarka” - za kultywowanie tradycji flisackich i przekazanie galara „Szwajcarka” pod opiekę Muzeum Krakowa.

W kategorii Wsparcie finansowe
Fundacja Ziko dla Zdrowia – organizacja dobroczynna prowadząca działania w obszarze promocji
i ochrony zdrowia, realizujące programy dotyczą edukacji, rzetelnego poradnictwa oraz pomocy osobom w potrzebie – za wsparcie merytoryczne i finansowe wystawy prac nad wystawą „Współistnienie” oraz jej programem towarzyszącym.

Kapituła Medali św. Krzysztofa
Medal przyznaje kapituła w składzie: Prezydent Miasta Krakowa – prof. Jacek Majchrowski, Kanclerz Kapituły; Przewodniczący Rady Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - prof. dr hab. Jacek Purchla; Przewodniczący Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich - Marek Świca; Dyrektor Muzeum Krakowa – dr Michał Niezabitowski.

Dotychczasowi laureaci Medali św. Krzysztofa

- w kategorii wsparcie merytoryczne: prof. dr hab. Andrzej Chwalba
- w kategorii wsparcie finansowe: mgr inż. Ryszard Langer
- w kategorii kultywowanie krakowskich tradycji i obyczajów: inż. Zbigniew Glonek

- w kategorii wsparcie merytoryczne: prof. dr hab. Czesław Robotycki
- w kategorii wsparcie finansowe: Helena Piasecka – dyrektor Banku Spółdzielczego Rzemiosła w Krakowie
- w kategorii kultywowanie krakowskich tradycji i obyczajów: Maciej Moszew

- w kategorii wsparcie merytoryczne: prof. dr hab. Krzysztof Zamorski
- w kategorii wsparcie finansowe: Ryszard Wysokiński – dyrektor Centrum Handlowego Galeria Krakowska
- w kategorii kultywowanie krakowskich tradycji i obyczajów: Barbara Miszczyk

- w kategorii wsparcie merytoryczne: prof. dr hab. Aleksander Skotnicki
- w kategorii wsparcie finansowe: Stanisław Ficek
- w kategorii kultywowanie krakowskich tradycji i obyczajów: Andrzej Fischer

- w kategorii wsparcie merytoryczne: prof. dr hab. Jerzy Wyrozumski
- w kategorii wsparcie finansowe: prof. dr hab. Franciszek Ziejka
- w kategorii kultywowanie krakowskich tradycji i obyczajów: Paweł Kubisztal

- w kategorii wsparcie merytoryczne: prof. Dariusz Kosiński
- w kategorii wsparcie finansowe: Kompania Kuflowa – Jarczyński, Bartczak S.C
- w kategorii kultywowanie krakowskich tradycji i obyczajów: Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” w Krakowie

- w kategorii wsparcie merytoryczne: prof. dr hab. Jacek Chrobaczyński
- w kategorii wsparcie finansowe: Krakowskie Przedsiębiorstwo Wytwórczo-Usługowe „Artim” sp. z o.o.
- w kategorii kultywowanie krakowskich tradycji i obyczajów: Państwowa Straż Pożarna w Krakowie

- w kategorii wsparcie merytoryczne: dr Stanisław Dziedzic
- w kategorii wsparcie finansowe: ArcelorMittal Poland
- w kategorii kultywowanie krakowskich tradycji i obyczajów: Dariusz Czyż

- w kategorii wsparcie merytoryczne: prof. dr hab. Stanisław Waltoś
- w kategorii wsparcie finansowe: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie
- w kategorii kultywowanie krakowskich tradycji i obyczajów: dr inż. arch. Jan Janczykowski

- w kategorii wsparcie merytoryczne: Lili Haber
- w kategorii wsparcie finansowe: Rada i Zarząd Dzielnicy VI Bronowice
- w kategorii Kultywowanie krakowskich tradycji i obyczajów: dr Andrzej Nowakowski
- dla środowiska medycznego za działania w czasie pandemii: prof. Andrzej Matyja
Kolorowa fotografia. Ludzie z nagrodami stojący na scenie.

Laudacje laureatów: