Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Informacja dotycząca pracy w dniu 30 maja (Boże Ciało). Link
Strona korzysta z ciasteczek!

Rydlówka w Galerii Bronowice

To niezwykły Rok Włodzimierza Tetmajera w Muzeum Krakowa, któremu partneruje Galeria Bronowice.

Wspólnie udało się nam poruszyć wyobraźnię mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości, organizując konkurs „Żywe Obrazy Tetmajera” inspirowany twórczością artysty. Galeria Bronowice nie tylko ufundowała nagrody. Jej przedstawiciele zasiedli również w jury konkursu. A wybór nie był łatwy… kreatywność uczestników przerosła nasze oczekiwania.

Kolejnym wspólnym projektem zrealizowanym w ramach sąsiedzkiej współpracy z Galerią Bronowice, była wyjątkowa ekspozycja przedstawiająca okolicę zabytkowego dworku Rydlówka, w którym odbywało się wesele poety Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Ekspozycja stanowiła namiastkę dawnej, podkrakowskiej wsi. Odwiedzający mogli podziwiać tu m.in. drewniany płot, malwy czy perfekcyjnie odwzorowaną miniaturową Rydlówkę. Chętni mogli także zajrzeć do wnętrza pięknie malowanej skrzyni wiannej. Zgodnie z tradycją, taką skrzynię otrzymywała panna młoda. W skrzyni mieścił się jej posag – czyli wszystko to, co zabierała ze sobą do domu swojego męża, by rozpocząć nowe życie.

Współpraca z Galerią Bronowice to nie tylko wsparcie finansowe i wyjątkowe zaproszenie do Rydlówki – do bliskiego sąsiada. To również kolejny krok centrum handlowego w kierunku wzbogacenia jego oferty kulturalnej.

Powiązane oddziały