Bilety onlineMuzeum dostępne
Szanowni Państwo, w poniedziałek 11 listopada (Święto Niepodległości) wszystkie oddziały Muzeum Krakowa są nieczynne. Link
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

„Obok nas” - cykl wydarzeń w ramach „Trasy Pamięci”

Zapraszamy do zapoznania się z cyklem wydarzeń edukacyjnych i promocyjnych w trzech oddziałach Muzeum Krakowa– autentycznych świadkach okupacyjnej historii miasta: Apteka pod Orłem, ul. Pomorska 2, Fabryka Emalia Oskara Schindlera.

#Trasapamięci #Oboknas
Startujemy z nową odsłoną cyklu Obok nas!

Hasłem Trasy Pamięci jest sformułowanie „Obok nas”. Może być ono szeroko rozumiane, jako zwrócenie uwagi na to, że obok nas, w przestrzeni, w której żyjemy i się poruszamy, istnieją miejsca pamięci związane z historią II wojny światowej. Takim miejscem są nie tylko oddziały tworzące Trasę Pamięci, ale też nasze najbliższe otoczenie: plac Bohaterów Getta, ulica Pomorska, plac Inwalidów, ulica Lipowa. Hasło #Oboknas jest też wezwaniem do podjęcia odpowiednich działań i pracy nad pamięcią o ludziach, którzy kiedyś "tworzyli" te miejsca, którymi my dziś się opiekujemy.
Program naszych wydarzeń połączy w sobie różne formy dydaktyczne – warsztaty, wykłady, spacery edukacyjne w przestrzeni miejskiej, dyskusje panelowe, interwencje artystyczne, ale też dłużej trwające projekty edukacyjny dla młodzieży towarzyszące tematyce podejmowanej przez wystawy czasowe prezentowane w Fabryce Schindlera. W program włączyliśmy także działania edukacyjne zawierające relacje historii w stosunku do elementów współczesnych, mechanizmów i wydarzeń na świecie dziejących się tu i teraz.
Program będzie realizowany przez pracowników naszych trzech oddziałów tworzących muzealną Trasę Pamięci, a także zaproszonych gości, specjalistów z różnych dziedzin. W ramach cyklu przygotowane będą specjalne zajęcia spoza oferty edukacyjnej oddziałów (warsztaty, spacery, wykłady).
W pierwszej kolejności chcemy zaprosić Państwa na wykład: Czy da się powstrzymać zbrodnię? O mechanizmach prowadzących do ludobójstw | Obok nasw piątek 24 listopada o godz. 18:00.
A już w grudniu, uchylając rąbka tajemnicy – naszym gościem będzie Mateusz Lachowski - wybitny korespondent wojenny, relacjonujący konflikty zbrojne dla największych stacji telewizyjnych i portali internetowych w Polsce m. in. wojnę w Ukrainie, a obecnie w Strefie Gazy. Więcej szczegółów wkrótce!

Pozostałe wydarzenia w ramach cyklu ogłaszane będą na naszych stronach:
Apteka Pod Orłem / Muzeum Krakowa
Ulica Pomorska / Muzeum Krakowa
Fabryka Schindlera / Muzeum Krakowa

Oraz stronie internetowej:Cykl "Obok nas"

Prezentowane grafiki zostały przygotowane przez krakowską artystkę Marie Idlin. Zależało nam na tym, aby w sposób artystyczny pokazane zostały twarze osób bezpośrednio związanych z miejscami pamięci, którymi się opiekujemy. Stąd też wybraliśmy Oskara Schindlera, Tadeusza Pankiewicza ze współpracowniczkami oraz Wandę Mysłakowską.
Więcej prac autorki grafik można znaleźć tutaj:
https://www.behance.net/marieidlin

Za formę plakatów odpowiedzialna jest Elżbieta Szeredy.

Facebook:

Grafika. Na czarnym tle mężczyzna w garniturze. Czerwony napis "Obok nas".

Projekt „Obok nas” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Powiązana wystawa

Powiązane aktualności