Praca oddziałów Muzeum Krakowa podczas weekendu majowego. Link

Nowa Huta od początku, czyli przechadzka po mieście idealnym – spacer - Muzeum od kołyski

Najważniejsze informacje
Bilet w cenie 20 zł (rodzic lub opiekun)
Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00–19.00, tel.: (12) 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Zakup biletów: kasa Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E1

Zapraszamy na spacer.

Był rok 1949 i właśnie rozpoczynała się budowa osiedla, które miało być przeznaczone dla pracowników ówczesnej Huty im. Włodzimierza Lenina. Jednak początki myśli o stworzeniu miasta idealnego, spełniającego socjalistyczne wizje, sięgają jeszcze bardziej w głąb lat czterdziestych ubiegłego wieku. Architektem, który miał powołać miasto do życia był Tadeusz Ptaszycki. Nasz godzinny spacer powiedzie po trasie, na której znajdą się obiekty wznoszone w Nowej Hucie w latach 50. XX w. Start wycieczki zaplanowany jest w niezwykle ważnym miejscu, w którym obecnie mieści się siedziba Muzeum. Mowa tu o dawnym kinie Światowid. Było to jedno z dwóch dużych nowohuckich kin (obok Świtu, znajdującego się na os. Teatralnym), a zarazem pierwsze kino panoramiczne w nowym mieście. Metę naszego spaceru wyznaczy plac Centralny (dziś imienia prezydenta USA Ronalda Regana). Dawniej stał na nim pomnik Lenina, a my dzisiaj, stojąc w jego centrum, spróbujemy spojrzeć zarówno w stronę historycznej Huty, jak i niegdyś osobnego miasta – Krakowa.
Prowadzenie: Piotr Kapusta

– teren jest dostosowany do jazdy wózkiem spacerowym
– start spaceru – hol Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E1 (oddział dysponuje podjazdami dla wózków)
– koniec spaceru – środek placu Centralnego im. Ronalda Reagana