Praca oddziałów Muzeum Krakowa podczas weekendu majowego. Link

„Olinowanie galarów – w teorii i praktyce”

Dom Zwierzyniecki, Przystań Muzeum ( Bulwar Rodła)
Najważniejsze informacje
Liczba osób: 25
Część warsztatowa, „Splot powrotny i odbijacze – warsztaty” płatna 20 zł, reszta wydarzenia bezpłatna

To trzecie z kolei wydarzenia (po edycji toruńskiej i warszawskiej), którego pomysłodawcami są współcześni flisacy z Fundacji Szlakiem Wisły i Fundacji Szerokie Wody, którzy wraz z muzealnikami postanowili rozwiązać problem takielunku dawnych jednostek wiślanych. W krakowskiej edycji zajmiemy się głównie olinowaniem galarów. Wydarzenie trwa dwa dnie 11 i 12 maja 2024.
Pierwszego dnia (11 maja) w Domu Zwierzynieckim (oddział Muzeum Krakowa przy ul. Zwierzynieckiej 41) będą miały miejsce warsztaty, na których uczestnicy przygotują elementy olinowania oraz inne elementy wyposażenia galarów, których częścią były liny lub sznurki. Aby wziąć udział w warsztatach należy przez podany link lub w COZ wykupić wejściówkę w cenie 20 zł od osoby – w cenie wejściówki zawierają się materiały dla każdego uczestnika potrzebne do udziału w warsztatach.
Bloki warsztatowe będą przedzielone panelem referatów (muzealników) dotyczących zagadnień związanych z włóczkami (krakowskimi flisakami) i galarami – wstęp wolny.
Elementem wydarzenia będą również dyskusja „praktyków z teoretykami” podczas spotkania w ogrodzie Domu Zwierzynieckiego w czasie przerw przy grillu (jedzenie we własnym zakresie).
Drugiego dnia (niedziela) spotkamy się nad Wisłą na Przystani Muzeum i przygotowane dzień wcześniej elementy wyposażenia zamontujemy na galarze oraz przetestujemy w praktyce ich działanie. Będzie to też okazja do objerzenia naszej muzealnej jednostki „Szwajcarka” po jej generalnym remoncie, który właśnie przechodzi. Wstęp wolnym - wydarzenie dostępne dla wszystkich.

PLAN:
Sobota 11 maja

godz. 11.00 – 12.00 – przywitanie i „rozruch”: mowy początkowe, wspólna kawa, oprowadzenie po obiekcie
godz. 12.00 – 14.00 – blok warsztatowy - zajęcia praktyczne (dla osób z wykupionymi wejściówkami)
godz. 14.00 – 14.30 - przerwa kawowa
godz. 14.30 – 16.00 – część teoretyczna – odczyty specjalistów dotyczące zagadnień związanych z tradycyjnymi drewnianymi łodziami z naciskiem na galary (wstęp wolny)
godz. 16.00 – 17.00-  przerwa obiadowa – piknik na Zwierzyńcu przy grillu (to co na grilla w własnym zakresie)
godz. 17.00 – 20.00- blok warsztatowy – zajęcia praktyczne (dla osób z wykupionymi wejściówkami)
od godz. 20.00 – luźne rozmowy, śpiewy, grill

Referaty:

• Historia i ewolucja galarów – Jadwiga Klim (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku)
  • „Szopy” na galarach – Mateusz Niemiec (Muzeum Krakowa)
  • Tradycje krakowskich włóczków (flisaków) – Andrzej Szoka (Muzeum Krakowa)

Warsztaty:
  • Splot powrotny i łączenie lin – prowadzący Andrzej Lanczewski
  • Plecenie odbijaczy z lin – prowadzący Andrzej Lanczewski
  • Praktyczna nauka wiązania węzłów przydatnych na rzece – prowadzący Józef Ratajczak
  • Prezentacja, opis i budowa „psa” (kotwicy) – prowadzący Marcin „Lizak” Lizoń

Niedziela 12 maja
godz. 10.30 – spotkanie na Zwierzyńcu, wspólna kawa i podsumowanie dnia wcześniejszego, wymarsz na Przystań Muzeum z wytworzonymi dzień wcześniej materiałami
godz. 12.00 – Publiczne olinowanie galara, stawianie masztu, wieszanie odbijaczy – prowadzi Józef Ratajczak i Andrzej Stański.
godz. 13.30 – próba burłaczenia „Szwajcarki”

Osoby prowadzące: Matylda Wejdman, Mateusz Niemiec

Najważniejsze informacje