Ustawienia prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Oprowadzanie po wystawie czasowej Wincenty Wodzinowski. Czuły obserwator – w ramach Muzeum od kołyski

Najważniejsze informacje
Bilet w wysokości 20 zł (rodzic lub opiekun)
Rezerwacja i zakup biletów: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, godziny otwarcia: poniedziałek–niedziela 10.00–19.00, tel.: (12) 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Muzeum od kołyski to cykl zajęć, który adresowany jest do rodziców i opiekunów dzieci (do 2 roku życia) oraz rodziców spodziewających się potomstwa.

Wincentego Wodzinowskiego (1866–1940) należy bezsprzecznie uznać za piewcę piękna podkrakowskiej wsi. Nie bez kozery podtytułem naszej wystawy jest sformułowanie „czuły obserwator”. Jak mało, kto umiał wejść w duszę człowieka i pokazać jej piękno na płótnie. Artysta malował sceny rodzajowe, pejzaże, portrety. Spuścizna po nim obejmuje także liczne fotografie, zapiski, dyplomy, które ubogacają wystawę. Wodzinowski był pełnym pasji patriotą, legionistą i społecznikiem zaangażowanym w życie dwóch miast: Krakowa i Podgórza. Był także, a może i przede wszystkim, „głową domu” niezwykłej rodziny Wodzinowskich. Wystawa jest kolejną opowieścią o Krakowie widzianym przez pryzmat życia zwykłego-niezwykłego mieszkańca. To pierwsza próba monograficznego ujęcia twórczości malarza, osadzona w szerszym kontekście historii i kultury Krakowa przełomu XIX i XX stulecia.
Prowadzenie: Tomasz Karżewicz

– zajęcia odbywają się w oddziale Pałac Krzysztofory, piętro II
– w budynku znajduje się winda, którą można dotrzeć na wystawę
– z uwagi na aranżację ekspozycji nie można wjechać na wystawę wózkiem. Zachęcamy do przygotowania nosidełek i chust – wózek będzie można pozostawić w szatni