W dniu 29 października (wtorek) w godz. 9:00-14:00 Fabryka Emalia Oskara Schindlera będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy. Link
Ustawienia prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Spacer archeologiczny po Rynku Podziemnym

Grafika przedstawiająca arkady Sukiennic krakowskich
Najważniejsze informacje
  • Prowadzący: Dominik Lulewicz
  • Limit: 30 osób
  • Oprowadzanie w cenie biletu wstępu
  • Sposób oraz miejsce zakupu biletów: online, w kasie oddziału

Zapraszamy na na niezwykłe oprowadzanie, odbywające się w ramach cyklu: Jesień średniowiecza.

Ekspozycja w podziemiach Rynku Głównego jest de facto rozległym rezerwatem archeologicznym, przestrzenią pozostałą po rozległych badaniach wykopaliskowych prowadzonych w latach 2005–2006. Zainteresowania badawcze najważniejszą przestrzenią publiczną miasta sięgają schyłku XIX w.

Wtedy to odsłonięto romańskie mury kościoła św. Wojciecha i towarzyszące świątyni wczesnośredniowieczne pochówki szkieletowe. W następnych dekadach odkryto nie tylko pozostałości rozległego cmentarzyska, lecz potwierdzono również zasiedlenie tej przestrzeni przed Wielką Lokacją, w XII-XIII w. Najnowsze badania doprecyzowały ustalenia w tym obszarze, a także rzuciły więcej światła na zagadnienie późnośredniowiecznej architektury mieszczańskiej.

Jej relikty, obok pochówków i chat przedlokacyjnych, są obecnie istotnym elementem narracji wystawy zlokalizowanej pod płytą Rynku. Oprowadzanie będzie próbą spojrzenia na ekspozycję z perspektywy naukowej archeologii, stanowiącej kluczową dyscyplinę w badaniach nad średniowiecznym Krakowem.
Grafika przedstawiająca arkady Sukiennic krakowskich
Najważniejsze informacje