Ustawienia prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Wernisaż wystawy "Od wielkiego dzwonu. Świętowanie w Krakowie"

Najważniejsze informacje

I część: godz. 17:00 w sali Miedzianej w Pałacu Krzysztofory
II część: godz. 18:00 Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa

Zapraszamy serdecznie na otwarcie nowej wystawy w Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa.

Wystawa czasowa „Od wielkiego dzwonu. Świętowanie w Krakowie” jest pierwszą wystawą tematycznie wpisującą się w zakres działań Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa mieszczącego się w Domu pod Krzyżem.

Jednym z ważnych działań Centrum jest m.in. dokumentowanie lokalnych zwyczajów i tradycji ludowych. Wystawa wskazuje najważniejsze doroczne praktyki religijne, zwyczaje oraz obrzędy miejscowej ludności, które z jednej strony znane są szeroko w całej Polsce, ale nieznana jest ich geneza. Są to: pochód Lajkonika, szopkarstwo krakowskie, odpusty Emaus i Rękawka czy procesja św. Stanisława.

Z drugiej zaś strony, z antropologiczną ciekawością przyglądamy się nowym zjawiskom kulturowym. Interesuje nas które święta są ważne dla współczesnych krakowian, jak je spędzają, co robią jedynie „od wielkiego dzwonu”. Ekspozycja stara się pokazać jak wygląda obecnie krakowskie świętowanie.

Naukowe opracowywanie wszelkich zjawisk związanych z niematerialnym dziedzictwem Krakowa jest jednym z istotnych przedsięwzięć naszego Muzeum. Nowoczesne muzeum nie tylko jednak zachowuje dla pamięci stare obrzędy, ale również bada współczesne aspekty dawnych zjawisk i metamorfozy minionych praktyk.

Kurator wystawy: Izabela Okręglicka

Najważniejsze informacje