Bilety onlineMuzeum dostępne
Zmienione godziny otwarcia Muzeum Krakowa w okresie Świąt Bożego Narodzenia Link
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Rudawa żywioł poskromiony

Maria Lempart

Informacje

miejsce wydania
Kraków
rok wydania:
2016
liczba stron
36
format:
16,5cm x 21,5cm
ilustracje:
czarno-białe

Katalog do wystawy czasowej Rudawa - żywioł poskromiony prezentowanej w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Dom Zwierzyniecki.

Rudawa jako rzeka przepływająca przez krakowskie przedmieścia wyznaczała granice między poszczególnymi gminami a następnie dzielnicami Krakowa.
Dla mieszkańców Zwierzyńca, Łobzowa, Czarnej Wsi czy Półwsia Zwierzynieckiego była nie tylko elementem krajobrazu ale służyła krakowianom jako źródło wody, zasilała miejskie fosy oraz napędzała młyńskie koła.
Brzegi Rudawy oblegane były przez okolicznych mieszkańców i służyły im jako plaża jak również jako pastwiska dla zwierząt.
Była rzeką niebezpieczną gdyż jej wody przyczyniały się do groźnych powodzi i dlatego podjęto decyzję o uregulowaniu jej brzegów.
Dziś Rudawa została zapomniana i wyparta ze świadomości przez dostojną Wisłę a wystawa w Domu Zwierzynieckim ma na celu przypomnienie krakowianom fakt istnienia mniejszych rzek i śladów niezwykłej myśli technologicznej naszych przodków, które w skutek zmian cywilizacyjnych znikają bezpowrotnie z krakowskiego krajobrazu.

Informacje

miejsce wydania
Kraków
rok wydania:
2016
liczba stron
36
format:
16,5cm x 21,5cm
ilustracje:
czarno-białe