Bilety onlineMuzeum dostępne
Zmienione godziny otwarcia Muzeum Krakowa w okresie Świąt Bożego Narodzenia Link
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

O przystani

Bulwar rodła u ujścia Rudawy to miejsce gdzie w niegdyś cumowały galary, a w dwudziestoleciu międzywojennym funkcjonowała plaża „Krokodyl”. W przeszłości okoliczne domy były zamieszkałe przez włóczków/ flisaków – ludzi rzeki. Dziś tu w pobliżu ulicy Flisackiej funkcjonuje Przystań Muzeum. Jest to nowa jednostka (od 2023 r.) w ramach Muzeum Krakowa, która ma się zajmować historią i dziedzictwem rzeki w Krakowie.  Nie jest to oczywiście pierwsza inicjatywa MK związana z tę tematyką, wymienić tu trzeba: Pochód Lajkonika, wystawy poświęcone mniejszym rzekom Krakowa. Jakościową zmiana w podejściu do tej kwestii była wystawa „Wisła re-kreacja”. W ramach przygotowań i jej trakcie nawiązaliśmy ścisłą współpracę m.in. ze środowiskiem krakowskich neo-flisaków. Ta udana kooperacja przekonała dyrekcję Muzeum do kontynuowania, a nawet głębszego wejścia w ten temat i „zaopiekowania” się dziedzictwem rzeki. W tym celu MK zaopiekowało się galarem Szwajcarka, pozyskało 7 pali cumowniczych i fragment terenu na Bulwarze Rodła. Miejsce to ma się stać przestrzenią, gdzie owi neo-flisacy z Krakowa będą mogli kultywować tradycje, a mieszkańcy miasta i turyści się z nimi zapoznać. Jest to nowa przestrzeń, która dopiero się definiuje i przebija do świadomości ludzi. Muzeum jest tu partnerem, który pomaga i zapewnia infrastrukturę i zaplecze merytoryczne tym, którzy identyfikują się z dziedzictwem krakowskich włóczków i chcę je kultywować - depozytariuszom.

Zainteresowane tematem osoby w tym chętnych do współtworzenia Przystani Muzeum zapraszam do kontaktu z Mateuszem Niemcem lub Matyldą Wejdman:  przystan@muzeumkrakowa.pl ,

Tel. +48 453 023 934

Informacje:

Teren Przystani Muzeum jest ogólnodostępny.
"Na galarze „Szwajcarka”, który jest własnością Muzeum Krakowa można oglądać wystawy czasowe – dostępne z brzegu Wisły. Pozostałe jednostki są własnością fundacji i osób prywatnych – partnerów MK. Przystań prowadzi swoją działalność w tym miejscu od maja do końca Października. W sezonie zimowym przenosimy się do SPOTKI.

Informacje praktyczne: Na terenie Przystani nie ma toalety. Najbliższa publiczna toaleta jest przy skrzyżowaniu ulic Senackiej i Kościuszki. Z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych, wysokiego lub niskiego stanu rzeki wydarzenia na Przystani Mogą zostać odwołane.

Gdzie nas znaleźć?

Przystań Muzeum – UWAGA- zmiana lokalizacji. Ze względu na niski stan wody musieliśmy przenieść nasze łodzie 350 m niżej:

Lokalizacja

Jak do nas trafić? Jesteśmy na wysokości ul. Jaskółczej, od strony Jubilatu należy zejść nad Wisłę, bulwarem Rodła kierując się w stronę Klasztoru Norbertanek. Nasz galar poznać można po fladze MK na maszcie oraz wystawie zdjęć umieszczonej na galarze.

Szczegółowe informacje:

przystan@muzeumkrakowa.pl

Kurator: Mateusz Niemiec

Profil Facebook: Przystań Muzeum

Oddział w ramach którego działa Przystań Muzeum: Dom Zwierzyniecki, Kraków, ul. Królowej Jadwigi 41