Bilety onlineMuzeum dostępne
Szanowni Państwo, w poniedziałek 11 listopada (Święto Niepodległości) wszystkie oddziały Muzeum Krakowa są nieczynne. Link
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Przystań Muzeum

Grafika. Rzeka Wisła z łodziami, w tle Wzgórze Wawelskie.
Muzeum Krakowa to instytucja, która oprócz licznych oddziałów ma pod swoja opieką tradycje Krakowa, również te wpisane na reprezentatywną listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Symboliczne staje się wiec, że w roku 2023, kiedy flisactwo trafiło do tego elitarnego grona, w ramach Muzeum powstała jednostka, która ma się zajmować historią i dziedzictwem rzeki w Krakowie. Nie jest to oczywiście pierwsza inicjatywa MK związana z tę tematyką, wymienić tu trzeba: Pochód Lajkonika, Muzea Szlaku Wisły czy wystawy poświęcone mniejszym rzekom Krakowa. Jakościową zmiana w podejściu do tej kwestii była wystawa „Wisła re-kreacja”. W ramach przygotowań i jej trakcie nawiązaliśmy ścisłą współpracę m.in. ze środowiskiem krakowskich drewniaków/flisaków/włóczków, z którymi udało się zorganizować kilka akcji nad i na Wiśle. Ta udana kooperacja przekonała dyrekcję Muzeum do kontynuowania, a nawet głębszego wejścia w ten temat i „zaopiekowania” się dziedzictwem rzeki. W ramach oddziału MK Dom Zwierzyniecki powstała jednostki „Przystań Muzeum”, która z czasem ma się przekształcić w formę muzeum krakowskiego odcinka Wisły. W tym celu MK objęło początkowo w opiekę, a do 2023 stało się właścicielem galaru Szwajcarka, pozyskało 7 pali cumowniczych i fragment terenu na Bulwarze Rodła u ujścia Rudawy do Wisły. Miejsce to ma się stać przestrzenią, gdzie neo-flisacy z Krakowa będą mogli kultywować tradycje, a mieszkańcy miasta i turyści się z nimi zapoznać. Jest to nowa przestrzeń, która dopiero się definiuje i przebija do świadomości ludzi.

Informacje:

Teren Przystani Muzeum jest ogólnodostępny.
"Na galarze „Szwajcarka”, który jest własnością Muzeum Krakowa można oglądać wystawy czasowe – dostępne z brzegu Wisły. Pozostałe jednostki są własnością fundacji i osób prywatnych – partnerów MK. Przystań prowadzi swoją działalność w tym miejscu od maja do końca Października. W sezonie zimowym przenosimy się do SPOTKI.

Informacje praktyczne: Na terenie Przystani nie ma toalety. Najbliższa publiczna toaleta jest przy skrzyżowaniu ulic Senackiej i Kościuszki. Z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych, wysokiego lub niskiego stanu rzeki wydarzenia na Przystani Mogą zostać odwołane.

Gdzie nas znaleźć?

Przystań Muzeum – Bulwar Rodła u ujścia Rudawy do Wisły
Lokalizacja: https://maps.app.goo.gl/yV4p3Mk9rFSzJ64i8

Szczegółowe informacje:

przystan@muzeumkrakowa.pl

Kurator: Mateusz Niemiec

Profil Facebook: Przystań Muzeum

Oddział w ramach którego działa Przystań Muzeum: Dom Zwierzyniecki, Kraków, ul. Królowej Jadwigi 41