T_ALT_MENU_TICKETT_ALT_MENU_AVAILABILITYEN
Szanowni Państwo, w związku z obecną sytuacją epidemiczną, wszystkie oddziały Muzeum Krakowa będą nieczynne w dniach 7 - 29 listopada 2020. Zapraszamy niebawem!

Dzieje i kultura Żydów krakowskich

Kolorowe zdjęcie przedstawiające wnętrze Synagogi
Ceny biletów na wystawę
Bilet normalny 14.00 zł
Bilet ulgowy 10.00 zł
Bilet rodzinny 28.00 zł
Bilet grupowy 10.00 zł
Bilet grupowy ulgowy 9.00 zł
Oprowadzanie po wystawie plus bilety wstępu110.00 zł
Wypożyczenie audioprzewodnika 10.00 zł
Lekcje muzealne + 4 zł od osoby80.00 zł
Warsztaty 5 zł od osoby80.00 zł
Wstęp na wystawę darmowy dla dzieci do 7 roku życia

Opis wystawy

Najcenniejsze zabytki muzealnej kolekcji judaików eksponowane są na stałej wystawie w Starej Synagodze. W dawnych modlitewniach męskiej i kobiecej na parterze budynku wystawione są przedmioty żydowskiej sztuki obrzędowej.

Sala główna

Wystawa w głównej sali modlitewnej jest poświęcona synagodze i najważniejszym świętom religijnego kalendarza żydowskiego, jak Szabat, Nowy Rok i Dzień Pojednania, Kuczki, Chanuka, Purim i Pesach. W synagodze najważniejszym obiektem kultu jest pergaminowy zwój z tekstem Pisma Świętego – Tory. W czynnych synagogach zwoje Tory są przechowywane w Arce umieszczonej na wschodniej ścianie synagogi.
Na wystawie urządzonej w autentycznym wnętrzu dawnej synagogi można zobaczyć haftowane zasłony Arki i ozdoby, którymi dekorowane są zwoje Tory: haftowane sukienki, srebrne korony, wieżyczkowe zwieńczenia zwane granatami, tarcze i wskaźniki, którymi lektor posługuje się w trakcie czytania Pisma.
Znaczna część wystawy w tej sali poświęcona jest przedstawieniu cyklu najważniejszych świąt żydowskiego kalendarza i prezentacji tradycyjnego stroju męskiego i kobiecego. Znajdują się tam przedmioty rzemiosła artystycznego, obrazy i reprodukcje fotografii i kart pocztowych, stanowiące ilustracje pokazywanych tradycji i zwyczajów.
Można więc zobaczyć m.in. kasetki do przechowywania etrogu przynoszonego do bożnicy podczas Święta Namiotów, chanukowe świeczniki i lampki oliwne, oprawki na Księgę Estery czytaną w czasie święta Purim, porcelanowe i srebrne talerze sederowe i torebki na macę, stanowiące charakterystyczną zastawę stołu w czasie święta Pesach, puszki na wonności i kubki kiduszowe używane w domach żydowskich podczas ceremonii rozpoczęcia i zakończenia Szabatu, a także elementy tradycyjnego męskiego i kobiecego stroju.

Sala południowa

W dawnej południowej sali kobiet znajduje się wystawa dotycząca życia rodzinnego i prywatnego. Znajdują się tam eksponaty związane z przestrzeganiem tradycyjnych przepisów żywieniowych w domu żydowskim, modlitwą codzienną i cyklem życia jednostki od narodzin po śmierć. Są amulety towarzyszące narodzinom dziecka, nóż obrzezywacza, sceny nauki w domu i w szkółce religijnej, aranżacje i dokumenty odnoszące się do obrzędu ślubnego, życia małżeńskiego i rozwodu. Wystawy dopełniają eksponaty związane ze zwyczajami pogrzebowymi i zachowywaniem pamięci o zmarłych. Wymienione zagadnienia ilustrują obrazy i fotografie. Każdemu z nich towarzyszy także opis, w wyczerpujący sposób objaśniający znaczenie przedstawianej tradycji i eksponowanych zabytków.
Kolorowe zdjęcie przedstawiające wnętrze Synagogi
Ceny biletów na wystawę