Bilety onlineMuzeum dostępne
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich

Muzeum Krakowa zaprasza na Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich do swoich oddziałów!

Rynek Podziemny

14 listopada 2021, godz. 9.00, 9.05, 11.00, 11.30, 16.00, 16.30
Rynek Podziemny w dwóch odsłonach

Oprowadzania po wystawie stałej Śladem europejskiej tożsamości Krakowa

Z okazji Dnia Otwartych Drzwi Rynek Podziemny na chwilę uchyli rąbka swych tajemnic i rozświetli mroki średniowiecza. Na godzinę przed otwarciem wystawy zapraszamy do wyjątkowego zwiedzania w pełnym oświetleniu, które pozwoli przyjrzeć się zakamarkom i wszystkim detalom naszej wystawy. Będzie to okazja, aby zobaczyć wystawę w zupełnie innym i niecodziennym wydaniu, a także poznać epokę uważaną za „mroczne wieki” z nowej perspektywy. W godzinach późniejszych zapraszamy też rodziny z dziećmi oraz młodzież i dorosłych na oprowadzanie w tradycyjnych warunkach.

Godz. 9.00 i 9.05 – oprowadzanie dla dorosłych w pełnym oświetleniu
Godz. 11.00 i 11.30 – oprowadzanie dla rodzin z dziećmi
Godz. 16.00 i 16.30 – oprowadzanie dla młodzieży i dorosłych

Prowadzący: Anna Warzecha, Szymon Jarosiński
Limit miejsc: 20 osób

Kamienica Hipolitów

CODZIENNE – NIECODZIENNE. Torebka

Zapraszamy 14 listopada 2021 do Kamienicy Hipolitów, gdzie będzie można zobaczyć różnorodne torebki damskie ze zbiorów Muzeum Krakowa, a także poznać historię i znaczenie torebki na przestrzeni wieków. Zapraszamy także na rodzinne warsztaty, w trakcie których można będzie wykonać własną sakiewkę na drobne lub mini torbę na narzędzia.

14 listopada 2021, godz. 10.00
Praktyczna torba lub sakiewka

Warsztaty plastyczne dla rodzin z dziećmi poprzedzone prezentacją wybranych muzealiów na wystawie stałej.

Torba, torebka to praktyczne elementy ubioru. Może służyć do przenoszenia pieniędzy, dokumentów, rozmaitych drobiazgów jak i narzędzi. Przydaje się każdemu! W trakcie spotkania wykonamy sakiewki na drobiazgi. Będzie można wykonać także torbę na klucze lub narzędzia. Sakiewki, torby i torebki ozdobimy guzikami, koralikami lub wyszyjemy własne inicjały.

Prowadzący: Michał Hankus, Iwona Kawalla, Małgorzata Kuciel
Miejsce zbiórki: sień Kamienicy Hipolitów
Limit miejsc: 15 osób
 

14 listopada 2021, godz. 15.00
Torebka – symbol kobiecości, emancypacji i odwagi

Wykład popularnonaukowy dla dorosłych

Damska torebka to tajemniczy świat, w którym praktyczność i wygoda łączą się z pragnieniem bycia elegancką. Na przestrzeni wieków damska torebka zmieniała swoją formę i wygląd. Rewolucja Francuska, a następnie wiek XIX i początek wieku XX kreują obraz nowej kobiety – niezależnej, aktywnej, ale niezapominającej o elegancji. Torebka z czasem staje się ikonicznym wręcz atrybutem władzy, o czym świadczą sylwetki takich postaci jak Elżbieta II czy Margaret Thatcher – polityczek, które stały się ikonami popkultury.
Torebka to w końcu skuteczna broń i symbol odwagi, o czym świadczy historia emancypantek, czy skromnej Danuty Danielson, Szwedki polskiego pochodzenia, która z pomocą niewielkiej torebki przegoniła marsz neonazistów.
Torebka to już nie jest rzecz, to symbol kobiecości i emancypacji!

Prowadzący: Michał Hankus
Miejsce: Pokój Kolekcjonera (ekspozycja stała, I piętro)
Limit miejsc: 18 osób

Ulica Pomorska

14 listopada 2021, godz. 12.00
Śladami pamięci XX wieku wzdłuż ulicy Karmelickiej

Spacer edukacyjny dla młodzieży i dorosłych

Ulica Karmelicka jest jedną z reprezentacyjnych ulic Krakowa. Na przestrzeni XX wieku była świadkiem wielu ciekawych, ale także dramatycznych wydarzeń w historii naszego miasta i kraju. Jej zabudowa niewiele się zmieniła, przez co, spacerując wzdłuż jej traktu, jest nam łatwiej odnieść wrażenie, że przenosimy się w czasie.

Prowadzący: Tomasz Stachów
Miejsce zbiórki: ul. Pomorska 2 (przed wejściem do oddziału)
Limit miejsc: 35 osób
 

14 listopada 2021, godz. 15.00
Oprowadzanie po wystawie stałej Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956 dla
młodzieży i dorosłych

W Krakowie przy ulicy Pomorskiej 2 podczas II wojny światowej znajdowała się siedziba tajnej policji Gestapo. Świadectwem przeszłości tego miejsca są zachowane do dziś cele dawnego aresztu – miejsce pamięci narodowej i najważniejszy punkt ekspozycji. Zgromadzone na wystawie dokumenty, pamiątki rodzinne i fotografie tworzą narrację o losach krakowian w latach 1939–1945 i 1945–1956. Przekaz dokumentalny uzupełniają elementy scenograficzne wystawy, m.in. zaaranżowany pokój przesłuchań, a także prezentacje audiowizualne oraz nagrania.

Limit miejsc: do 15 osób

Apteka pod Orłem

14 listopada 2021, godz. 11.00
Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim
Oprowadzanie po wystawie stałej dla młodzieży i dorosłych

Apteka Tadeusza Pankiewicza była jedyną apteką funkcjonującą w obrębie getta krakowskiego, a jej właściciel – jedynym Polakiem mającym prawo do stałego w nim przebywania. Apteka stała się miejscem spotkań żydowskich intelektualistów, naukowców i artystów przebywających w getcie. W czasie krwawych akcji wysiedleńczych na placu Zgody w 1942 roku personel apteki bezpłatnie wydawał rannym opatrunki i lekarstwa. Apteczne zakamarki wykorzystywane były jako schowki ratujące przed deportacją do obozów zagłady. Pankiewicz i jego asystentki: Irena Droździkowska, Aurelia Danek i Helena Krywaniuk byli łącznikami pomiędzy Żydami w getcie i poza nim, przekazując informacje i szmuglowaną żywność.

Prowadzący: Wojciech Baliński
Limit miejsc: 20
 

14 listopada 2021, godz. 13.00
Zamknięci w getcie
Oprowadzanie po wystawie stałej w Aptece pod Orłem połączone ze spacerem edukacyjnym dla młodzieży  i dorosłych

W marcu 1941 roku okupanci niemieccy założyli w Krakowie getto dla ludności żydowskiej. Do nowo powstałej „dzielnicy” przesiedlono kilkanaście tysięcy Żydów. W kwietniu wokół getta zaczęto wznosić mur. Okupacyjny terror, przeludnienie, praca przymusowa, głodowe racje żywnościowe sprawiały, że każdy dzień w getcie był walką o przetrwanie. W jaki sposób Żydzi radzili sobie z brutalną codziennością? Czy prześladowani mogli liczyć na wsparcie? Jakie prawa im przysługiwały?

Prowadzący: Katarzyna Kocik
Limit miejsc: 20

Fabryka Schindlera

14 listopada 2021, godz. 10.45, 15.45
Oprowadzanie po wystawie stałej Kraków – czas okupacji 1939–1945 dla młodzieży i dorosłych

Wystawa Kraków – czas okupacji 1939–1945 w Fabryce Emalia Oskara Schindlera jest opowieścią o Krakowie i losach jego polskich i żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej, ale też o Niemcach – okupantach, którzy pojawili się tutaj 6 IX 1939 i brutalnie przerwali wielowiekową historię polsko-żydowskiego Krakowa. Wielka historia II wojny światowej krzyżuje się tu z życiem codziennym, życie prywatne – z tragedią, która dotknęła cały świat. Zapraszamy na wspólną podróż śladami mieszkańców okupowanego Krakowa.

Limit miejsc: 20
 

14 listopada 2021, godz. 11.30
Oprowadzanie po wystawie stałej Kraków – czas okupacji 1939–1945
dla rodzin z dziećmi powyżej 7 roku życia

W trakcie oprowadzania tematycznego będzie można dowiedzieć się, jak wyglądały codzienne trudy życia rodzin pod okupacją niemiecką w Krakowie. Wspólnie spróbujemy odpowiedzieć na pytania: jakie potrawy spożywano w trakcie wojny, czym zajmowali się rodzice, czy dzieci mogły chodzić wtedy do szkoły? Dowiemy się, czy dzieci musiały pracować? Czy zdarzało się, że ryzykowały życie? Czy znajdowały czas i ochotę na zabawę?

Prowadzący: Wojciech Górny
Limit miejsc: 20
 

14 listopada 2021, godz. 15.00
Jak powstaje wystawa? Spotkanie z kuratorem
Warsztaty dla dzieci w wieku 7 – 12 lat

W trakcie warsztatów uczestnicy poznają zasady przygotowania wystaw muzealnych, dowiedzą się, jak wygląda scenariusz wystaw, a następnie wykonają „scenariusz” własnej wystawy na wybrany przez siebie temat. Prosimy o zabranie ze sobą obiektów, które znajdą się na takiej wystawie (np. zdjęć, dokumentów, książek, zabawek, pamiątek).

Prowadzący: Bartosz Heksel
Miejsce zbiórki: Fabryka Emalia Oskara Schindlera, hol
Limit miejsc: 10

Stara Synagoga

14 listopada 2021, godz. 13.00
„Nie pytaj lekarza, pytaj chorego”. Kilka słów o medycynie ludowej aszkenazyjskich Żydów
Wykład dla osób bez ograniczeń wiekowych

Wykład na temat wybranych aspektów medycyny ludowej Żydów aszkenazyjskich na przełomie XIX i XX wieku. Pierwszą reakcją na chorobę w rodzinie żydowskiej było szukanie pomocy w obrębie najbliższego otoczenia, a strażniczką zdrowia rodziny pozostawała matka, stosująca wszystko to, co było dostępne w jej gospodarstwie i ogrodzie. Domowe herbatki, napary czy konfitury wzbogacały także inne medykamenty. Z kolei obrzędy świąteczne obfitowały w rytuały nobilitujące do specjalnych zadań i funkcji leczniczych – różne rzeczy i przedmioty. I tak: woda pozostała z ciasta przygotowanego na świąteczną chałę miała wpływać na poprawę pamięci; krew świeżo na szabat sprawionej ryby uśmierzała ból związany z ząbkowaniem; kluska, która zsunęła się z łyżki podczas świątecznej kolacji w wigilię szabatu mogła posłużyć jako lek przeciw brodawkom…

Prowadzący: dr Marek Tuszewicki (Instytut Judaistyki UJ)
Miejsce: Stara Synagoga, sala edukacyjna (I piętro)
Limit miejsc: 25
 

14 listopada 2021, godz. 14.30
Echa
Spektakl uliczny Teatru Migro

Impresja na temat Kresów Wschodnich zainspirowana książką Agnieszki Pajączkowskiej Wędrowny zakład fotograficzny. Przedstawienie przenosi nas w świat fotografii, które utrwaliły ludzi różnych narodowości i wyznań, fotografii, które będą ożywać na oczach widzów.
Autorką choreografii do spektaklu jest Natalia Iwaniec, która posługuje się techniką gaga – językiem ruchowym opracowanym przez Ohada Naharina (izraelskiego tancerza, choreografa i muzyka). Bardzo ważnym elementem spektaklu będzie muzyka złożona m.in. z pieśni
z Kresów. Artyści zaproszą widzów do przyjrzenia się ich korzeniom i temu, jaki wpływ mają one na ich życie i na dzisiejszy świat.
Spektakl realizowany w ramach programu OFF Polska, dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Miejsce: dziedziniec przed Starą Synagogą
 

14 listopada 2021, godz. 15.30
W 50 minut przez życie prywatne i rodzinne
Wykład i oprowadzanie dla osób bez ograniczeń wiekowych

Życie tradycyjnego domu żydowskiego toczy się według religijnego prawa: drzwi żydowskiego domu strzeże mezuza, kuchnią rządzi koszer, położnicę i jej dziecko ochrania amulet. Prawo religijne reguluje życie codzienne dzieci, dorosłych i przewodzi ceremoniom rodzinnym.

Prowadzący: Piotr Figiela
Miejsce: Stara Synagoga, południowa sala kobiet (parter)
Limit miejsc: 25

Muzeum Nowej Huty

14 listopada 2021 r., godz. 12.00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej Osiedleni. Mistrzejowice dla osób bez ograniczeń wiekowych

Ekspozycja jest kontynuacją dotychczasowych wystaw realizowanych w Muzeum Nowej Huty, zarówno tych ukazujących przeszłość i dziedzictwo kulturowe ziem, na których wyrosła Nowa Huta, jak i jej współczesność.

Prowadzący: Maciej Miezian
 

14 listopada 2021, 14.00
Schrony do kwadratu
Spacer edukacyjny dla osób bez ograniczeń wiekowych

Nowa Huta kryje wiele tajemnic. Jedną z nich są wybudowane w jej podziemiach w latach 50. XX wieku schrony przeciwlotnicze, które miały uchronić mieszkańców przed skutkami kolejnej spodziewanej wojny. W ramach spaceru wejdziemy do dwóch schronów (w Muzeum Nowej Huty oraz w Podziemnej Nowej Hucie) i zobaczymy elementy zimnowojennej infrastruktury obronnej znajdujące się w przestrzeni dzielnicy.

Prowadzący: Piotr Kapusta
Miejsce zbiórki: Muzeum Nowej Huty, hol
Limit miejsc: 15
 

14 listopada 2021, godz. 15.00
Zwyczajność i poszczególność
Prezentacja prac poświęconych nowohuckiej architekturze, powstałych podczas warsztatów fotograficznych przeprowadzonych w ramach Zajrzyj do Huty w 2021 r.

Prowadzący: Krzysztof Piła
Miejsce: Muzeum Nowej Huty, hol
Limit miejsc: 30
 

Mistrzejowickie opowieści – osiedla w oczach ich mieszkańców

Przez cały dzień na ekspozycji czasowej Osiedleni. Mistrzejowice ustawiona będzie specjalna biała ściana na działania partycypacyjne. Zwiedzający będą mogli umieszczać na niej zdjęcia, własne przemyślenia, relacje czy obserwacje dotyczące dzielnicy. Podzielmy się nowohuckimi historiami!

Muzeum Podgórza

14 listopada 2021, godz. 10.00
Zbudujmy miasto
Warsztaty edukacyjne dla dzieci od 7 lat

Co tworzy miasto? Z jakich elementów jest zbudowane? Podczas wspólnych warsztatów staniemy się „miastotwórcami” i spróbujemy odpowiedzieć na te pytania! Zainspirujemy się historią Podgórza, by spróbować stworzyć własny projekt nowoczesnego miasta. Wspólnie odpowiemy na pytanie, jakie są nasze potrzeby, dla kogo jest miasto, dlaczego jakość przestrzeni, w której żyjemy, jest ważna i jak możemy ją kształtować. Porozmawiamy o zieleni, wspólnej przestrzeni w mieście, dostępności, ale również o dobrym sąsiedztwie.

Prowadzący: Jakub Jastrzębski
Miejsce zbiórki: Muzeum Podgórza, hol
Limit miejsc: 10
 

14 listopada 2021, godz. 12.00
Z cegły i kamienia – szlakiem architektury Podgórza
Oprowadzanie tematyczne po wystawie stałej Miasto pod kopcem Kraka dla dorosłych

Od najstarszej krakowskiej budowli po nowoczesne wieżowce – wystawa stała w Muzeum Podgórza pełna jest odniesień do architektury, jednak wybrzmiewają one w pełni podczas specjalnego oprowadzania, w którym historia podgórskiej architektury wysunie się na pierwszy plan opowieści snutej o wyjątkowym mieście i wyjątkowej dzielnicy.

Prowadzący: Jakub Jastrzębski
Limit miejsc: 25

Dom Zwierzyniecki

14 listopada, godz. 13.30
Młynówka za murami i co nam z niej zostało
Spacer edukacyjny dla dorosłych

Młynówka Królewska, źródło energii odnawialnej dla rzemieślników dawnego Krakowa, zniknęła z krajobrazu miasta jeszcze w latach 30. XX wieku. Ale czy całkowicie? Czy można dziś jeszcze odnaleźć ślady jej wielowiekowej obecności za murami Krakowa? Zapraszamy na sentymentalnie jesienny spacer po przedmieściu, którego już nie ma.

Prowadzący: Maria Lempart
Miejsce zbiórki: skwer przy pomniku Legionistów (ul. Piłsudskiego)
Limit miejsc: 30

Dom pod Krzyżem

14 listopada, godz. 12.00
Oprowadzanie kuratorskie dla dorosłych  po wystawie czasowej W chocholim tańcu

Co sprawiło, że Wesele tak poruszyło w 1901 roku opinię publiczną? W jakich procesach artystycznych, społecznych i politycznych uczestniczył dramat Wyspiańskiego? Co Wesele znaczy dla nas dziś? W oprowadzaniu po wystawie uczestniczyć będzie kuratorka, która spróbuje odpowiedzieć na powyższe pytania.
Prowadzący: Julia Lizurek
Limit miejsc: 15

Informacje organizacyjne

14 listopada 2021 r. cena wstępu na wszystkie czynne w tym dniu wystawy stałe i czasowe w Muzeum Krakowa wynosi 1 zł.

Wstęp na trasę turystyczną Śladem europejskiej tożsamości Krakowa w Rynku Podziemnym oraz na wystawę stałą Kraków – czas okupacji 1939−1945 w Fabryce Emalia Oskara Schindlera wyłącznie dla zwiedzających indywidualnie. Liczba miejsc jest ograniczona. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną na stronie www.bilety.mhk.pl

Ostatnie wejście do oddziałów na 30 minut przed zamknięciem (75 minut w Rynku Podziemnym, 90 minut w Fabryce Emalia Oskara Schindlera).

Udział w warsztatach, spacerach i oprowadzaniach – 5 zł.
Wykłady i spektakl – bezpłatnie.

Udział w wydarzeniach (za wyjątkiem spektaklu na dziedzińcu Starej Synagogi): pierwszeństwo dla osób z rezerwacją w Centrum Obsługi Zwiedzających. Osoby bez wcześniejszej rezerwacji – udział w miarę dostępności miejsc.
 

Informacja i rezerwacja:
Centrum Obsługi Zwiedzających
Rynek Główny 35
tel. 12 426 50 60
e-mail: info@muzeumkrakowa.pl 

Powiązane oddziały