Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Informacja dotycząca pracy w dniu 30 maja (Boże Ciało). Link
Strona korzysta z ciasteczek!

Konkurs na najpiękniejsze drzewko Emausowe

Kolorowy baner reklamujący wydarzenie

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu!

Po trudnym czasie pandemii ponownie zapraszamy w świat wielowiekowej tradycji zwierzynieckiej. Ufamy, że w tym roku na ulicach Tadeusza Kościuszki i Senatorskiej znów pojawią się kramy z różnościami. I tak jak dawniej będzie można nabyć: piernikowe serca, różańce z ciasta, gliniane gwizdki w kształcie zwierząt, drewniane mebelki dla dzieci, gliniane ptaszki, pukawki, cukierki, piłeczki jojo, siekierki, grzechotki, balony, figurki krakowiaków i górali, a także gliniane dzwonki. Niegdyś wierzono, że niektóre emausowe pamiątki odpędzają złe duchy i przynoszą szczęście. Dźwięk glinianych dzwonków zwiastował wesele i szczęście. Miał on także odpędzać zło. W czasach pogańskich szczególnym kultem darzone były również drzewa. Wiosną, kiedy dzisiaj obchodzimy Wielkanoc, dawniej odbywały się zaduszki. Wierzono, że w tym dniu dusze zmarłych pod postacią ptaków przesiadują na koronach drzew. Przez wiele lat na Emausie można było więc kupić drzewko życia jako pamiątkę z odpustu. Dziś taki symbol odradzającego się życia, pełny nadziei i radości jest nam może jeszcze bardziej potrzebny. A ponieważ nie spotyka się go już na naszych emausowych kramach, Muzeum Krakowa od ośmiu lat zachęca wszystkich do własnoręcznego wykonywania tej specyficznej ozdoby wielkanocnej i uczestniczenia w dorocznym Konkursie na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe, odbywającym się w Domu Zwierzynieckim.

Zasady konkursu
Drzewko emausowe nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było znaleźć na straganach. Składało się ono z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na ozdobionym listkami kiju i zwykle wykonane było z drewna. Zabawka ta posiadała bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi, a tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również budzenie się przyrody do życia. Do tej symboliki powinno nawiązywać zgłaszane na konkurs drzewko, wykonane w dowolnej formie przestrzennej, dowolnej wielkości, za pomocą dowolnej techniki oraz materiałów. Jury oceniać będzie zgodność z symboliką drzewka życia, ogólne wrażenie estetyczne, oryginalne ujęcie tematu, pomysłowość, jakość wykonania oraz kompozycję.

Zapraszamy do udziału w konkursie w trzech kategoriach wiekowych:
  •     dzieci (do 12 lat)
  •     młodzież (12–18 lat)
  •     dorośli (powyżej 18 lat)
  •     rodziny oraz grupy z przedszkoli i szkół zapraszamy do osobnej kategorii drzewek, specjalnie dla nich wyodrębnionej
Można spróbować swoich sił również w kategorii tradycyjne drzewko życia, które powinno być rzeźbione w drewnie, malowane, z figurką ptaka na sprężynce.

Terminy
Prace konkursowe będziemy przyjmować na skwerze pod klasztorem Norbertanek w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową, czyli 9 kwietnia 2022 r., od godziny 10.00 do 12.00.  Bardzo prosimy, aby wraz z drzewkiem przynieść wypełnione już dokumenty, czyli rewers wraz ze zgodą na przetwarzanie danych (jedynie numer zgłaszanej pracy wpiszemy na miejscu). Dokumenty te znajdą Państwo na końcu Regulaminu konkursu. W sytuacji, w której z uwagi na warunki atmosferyczne lub obowiązujące w dniu 9.04.2022 r. obostrzenia związane z wprowadzeniem na terenie RP stanu epidemii lub też z uwagi na rozmiar pracy konkursowej nie będzie możliwe jej dostarczenie w sposób wskazany powyżej, prace konkursowe należy dostarczyć w dniu 9 kwietnia 2022 r. w  godzinach 10.00–12.00  do Domu Zwierzynieckiego przy ul. Królowej Jadwigi 41 w Krakowie. Ze względu na zamknięcie muzeum dla zwiedzających zapraszamy z pracami przez wejście od strony ogrodu. Prosimy również pamiętać o maseczkach! Tego dnia konkursowe prace zostaną zarejestrowane, a następnie do pracy przystąpi jury, aby wybrać najpiękniejsze drzewka w każdej kategorii.

Ogłoszenie wyników nastąpi w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 12.00 w ogrodzie Domu Zwierzynieckiego podczas święta oddziału. Ogłoszenie wyników będzie także transmitowane na profilu Domu Zwierzynieckiego na Facebooku.

Od 20 kwietnia zapraszamy na wystawę pokonkursową w Pałacu Krzysztofory.

Konkurs na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe online

Oprócz konkursu tradycyjnego chcemy również w tym roku zaprosić Państwa do udziału w konkursie online, który będzie miał miejsce na facebookowym profilu Domu Zwierzynieckiego. Może w nim wziąć udział każdy, kto nadeśle zdjęcie wykonanego przez siebie drzewka na adres mailowy Domu Zwierzynieckiego (zwierzyniec@muzeumkrakowa.pl) w terminie od 1 do 7 kwietnia 2022 r. Po opublikowaniu prac na profilu oddziału (czyli od 8 kwietnia godz. 12.00) będzie można na nie głosować do 14 kwietnia 2021 r., do godziny 12.00 za pomocą polubień. Tego dnia ogłosimy trzech zwycięzców naszego plebiscytu publiczności online.

Ważne! Do konkursu online można zgłaszać jedynie te prace, które nie zostaną zgłoszone do głównego konkursu w Domu Zwierzynieckim. Chcemy bowiem dać szansę tym, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli dotrzeć na konkurs osobiście.

Informacje dodatkowe
Ze względu na wciąż zmieniającą się sytuację epidemiczną i obowiązujące przepisy sanitarne bardzo prosimy o sprawdzanie informacji zarówno na naszej stronie internetowej, jak i na profilu Domu Zwierzynieckiego, gdzie będziemy zamieszczać konieczne aktualizacje związane z przebiegiem konkursu. W razie wątpliwości zachęcamy również do kontaktu z pracownikami oddziału, mailowo: zwierzyniec@muzeumkrakowa.pl lub telefonicznie: 12 427 00 26.

Do zobaczenia wiosną pod drzewkami!

Partnerem wydarzenia jest Krakowskie Forum Kultury: krakowskieforum.pl
Kolorowy baner reklamujący wydarzenie

Regulaminy

Partner wydarzenia:

Powiązane oddziały

Powiązane aktualności