Bilety onlineDeklaracja dostepnościEN
Muzeum Krakowa znów otwarte! Zachęcamy do sprawdzania aktualnych godzin funkcjonowania oddziałów. Do zobaczenia!

Konkurs na projekt rzeźby figury Przekupki Krakowskiej

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa ogłasza konkurs na projekt rzeźby figury Przekupki Krakowskiej umieszczonej na zbiegu elewacji bocznych Pałacu pod Krzysztofory w Krakowie - oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Do II etapu Konkursu dopuszczono prace o numerach identyfikacyjnych:

695PKC
366AUS
K2A4H1

Muzeum Krakowa ogłasza konkurs na projekt figury Przekupki Krakowskiej

Rzeźba przedstawiająca Przekupkę Krakowską stanie na fasadzie Pałacu Pod Krzysztofory u zbiegu ulic Szczepańskiej i Jagiellońskiej. Muzeum Krakowa ogłosiło właśnie konkurs na jej projekt.

W przeszłości na placu Szczepańskim stały kościoły św. Szczepana i św. Macieja. Na początku XIX wieku zostały zburzone, a plac do lat 50. XX wieku był krakowskim warzywniakiem.

– Krakowianie kupowali na nim marchewkę na rosół, pasternak, pomidory. Wszystko to pochodziło z Czarnej Wsi i Łobzowa, gdzie ziemia rodziła fantastyczne jarzyny – opowiada dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa. Warzywami handlowały przekupki, które kupowały warzywa od rolników, a na placu je „przekupowały", czyli sprzedawały drożej. - Zawód był właściwie w 100 procentach sfeminizowany, a wykonujące go kobiety były zazwyczaj ubogie. To one żywiły miasto – dodaje dyrektor Niezabitowski.

Przekupki wstawały jeszcze przed świtem - targ rozpoczynał się wcześnie rano, a miejsca na placu zajmowano zgodnie z kolejnością przybycia. Do domów wracały późnym wieczorem. Ten codzienny korowód zdążający na plac dodawał miastu kolorytu. Krakowianie uważali przekupki za kobiety wielkiego serca, życzliwe i religijne.

Muzeum Krakowa postanowiło oddać im hołd, umieszczając rzeźbę Przekupki Krakowskiej na fasadzie swej siedziby. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie na jej projekt można składać do 18 marca. 4 maja to ostateczny termin składania prac (koncepcyjnej i opisowej) w pierwszym etapie konkursu. Dla osób zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu ostateczny termin składania prac obejmujących model rzeźby upływa 18 czerwca. Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na 2 lipca. Rzeźba ma stanąć na fasadzie budynku we wrześniu tego roku.

W sądzie konkursowym zasiadają m.in.: dr hab. Monika Bogdanowska - Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, prof. Czesław Dźwigaj, dr hab. Marek Walczak oraz prof. Wincenty Kućma. Obradom będzie przewodniczyła Anna Śliwa-Suchowiak (wicedyrektor Muzeum Krakowa).

Zwycięzca otrzyma 4000 zł brutto i podpisze umowę na wykonanie rzeźby na podstawie nagrodzonej pracy. Pozostali uczestnicy konkurs, którzy zostaną zakwalifikowani do drugiego etapu konkursu otrzymają wyróżnienia po 2000 zł brutto.

Regulamin oraz wymagane załączniki