Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Strona korzysta z ciasteczek!

Rok 2023 Rokiem Włodzimierza Tetmajera

Kolorowa fotografia przedstawiająca przedstawicieli Muzeum Krakowa oraz senatorów

Dzisiaj, 29 listopada 2022 r., chwilę przed dwunastą w południe, Senat RP przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2023 Rokiem Włodzimierza Tetmajera.

Inicjatorem tej uchwały było Muzeum Krakowa, które wraz z licznymi instytucjami oraz stowarzyszeniami przygotowuje przyszłoroczne upamiętnienie stulecia śmierci tego artysty, społecznika i polityka.

Włodzimierz Tetmajer urodził się 31 grudnia 1861 r. w Harklowej, a zmarł 26 grudnia 1923 r. w Krakowie. Był jednym z czołowych przedstawicieli Młodej Polski, przede wszystkim znanym ze swoich obrazów, grafik oraz działalności społecznej i politycznej.

W swoim malarstwie tworzył głównie wiejskie sceny rodzajowe, czerpiąc m. in. z życia podkrakowskich wówczas Bronowic. Ważną część jego twórczości stanowiły również pejzaże oraz polichromie kościelne.

Istotnym elementem jego życiorysu było łączenie – Krakowian z góralami, mieszczan z chłopami, czy zwolenników Piłsudskiego ze zwolennikami Dmowskiego.

Dokładnie za miesiąc, 29 grudnia br. zapraszamy na wspólny pochód i przejazd z kolędowaniem wiodący z Rydlówki do Krzysztoforów, łączący ponownie tetmajerowskie Bronowice z mieszczańskim Krakowem.

Szczegółowy program Roku Tetmajera: https://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/rok-wlodzimierza-tetmajera
Kolorowa fotografia przedstawiająca przedstawicieli Muzeum Krakowa oraz senatorów

Powiązane oddziały