Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Informacje dotyczące pracy Muzeum w dniu 29 maja (środa) oraz 30 maja (Boże Ciało) Link
Strona korzysta z ciasteczek!

Wielkanocne drzewko życia na Rynku

Kolorowy baner reklamujący wydarzenie
Nieopodal Wieży Ratuszowej w Rynku Głównym pojawiło się drzewko emausowe, nieco zapomniany symbol Świąt Wielkanocnych. Drzewko emausowe nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było znaleźć na straganach dorocznego odpustu odbywającego się nieopodal klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu w drugi dzień Świąt Wielkanocnych.

Drzewko życia składało się z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na kiju ozdobionym listkami i zwykle wykonane było z drewna. Zabawka ta miała bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi. Tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również wiosenne budzenie się przyrody do życia.

Muzeum Krakowa od kilku już lat przywraca tę piękną tradycję wielkanocną. Niegdyś było ono niemal takim samym symbolem Świat Wielkanocnych, jak choinka symbolem Bożego Narodzenia. Co roku Dom Zwierzyniecki, oddział Muzeum Krakowa, organizuje konkurs na najpiękniejsze drzewko emausowe, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.

W tym roku, w czasie pandemii, drzewko życia nabiera dodatkowego znaczenia. Staje się symbolem nadziei na powrót do normalności, symbolem budzącego się wiosną świata bez znienawidzonego wirusa. Oby tak się stało i oby przyszłoroczna Wielkanoc była prawdziwie radosna.

Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków.
Kolorowy baner reklamujący wydarzenie

Powiązane oddziały

Powiązane aktualności