Praca oddziałów Muzeum Krakowa podczas weekendu majowego. Link

Krakowski zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga aż XIX wieku. Jednak po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać.

T_MUSEUM_ONLINE_VIDEO_ALT

Audiodeskrypcja

T_VIDEO_AUDIODESC_ALT
By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, kontynuujące tę tradycję do dziś. Celem konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa, których wykrystalizowany w ciągu kilkudziesięciu lat efekt – szopka krakowska – stał się światowym fenomenem o ustalonej międzynarodowej renomie i popularności. Konkurs ma wielkie znaczenie dla promocji i popularyzacji tego wyjątkowego wytworu tradycji niematerialnego dziedzictwa.

Tłumacz PJM

T_VIDEO_PJM_ALT