Praca oddziałów Muzeum Krakowa podczas weekendu majowego. Link

80. rocznica deportacji Żydów z Krakowa

Reportaż z uroczystości

W czerwcu 2022 roku przypada 80. rocznica deportacji Żydów z krakowskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu.

T_MUSEUM_ONLINE_VIDEO_ALT

Audiodeskrypcja

T_VIDEO_AUDIODESC_ALT
Przed wybuchem II wojny światowej w Krakowie mieszkało ponad 60 tys. Żydów. W utworzonym przez Niemców getcie znalazła się jedynie niewielka cześć przedwojennej żydowskiej społeczności miasta. Okupacyjny terror, przeludnienie, praca przymusowa, głodowe racje żywnościowe sprawiały, że każdy dzień spędzony w getcie był walką o przetrwanie. Pod koniec maja 1942 roku ogłoszono przymusową rejestrację, a na początku czerwca wywieziono z getta do Bełżca około 7 tys. osób. Czerwcowe deportacje Żydów zapoczątkowały masowy mord ludności żydowskiej w dystrykcie krakowskim realizowany w ramach tzw. Akcji Reinhardt.

Tłumacz PJM

T_VIDEO_PJM_ALT