Ustawienia prywatności

17cm x 24cm
ilustracje:
czarno-białe, kolorowe

Wydawnictwo „Jeńcy wojenni w okupowanym Krakowie 1939-1945” prezentuje mało znane dzieje obozów jenieckich działających na terenie Krakowa. Ukazuje losy polskich, francuskich, sowieckich, belgijskich oraz holenderskich żołnierzy więzionych przez niemieckiego okupanta w stolicy Generalnego Gubernatorstwa.

Wydawnictwo „Jeńcy wojenni w okupowanym Krakowie 1939-1945” towarzyszy wystawie w Fabryce Emalia Oskara Schindlera o tej samej nazwie. Prezentuje mało znane dzieje obozów jenieckich działających na terenie Krakowa. Ukazuje losy polskich, francuskich, sowieckich, belgijskich oraz holenderskich żołnierzy więzionych przez niemieckiego okupanta w stolicy Generalnego Gubernatorstwa.
Opracowanie autorstwa Tomasza Owoca rozpoczyna analiza międzynarodowych umów regulujących kwestie jenieckie, które obowiązywały w czasie II wojny światowej na różnych jej etapach - od punktów zbornych, przez obozy przejściowe i szpital jeniecki, aż po obóz stały Oflag XIII, a następnie Stalag 369 i jego ewakuację.

Stalag 369 funkcjonował w latach 1941-1944. Mianem tym określa się szereg obozów jenieckich dla szeregowców i podoficerów, podlegających wspólnej komendanturze. Początkowo w obozie przetrzymywano jeńców sowieckich, którzy byli wykorzystywani m.in. przy budowie obozu głównego w Kobierzynie, którego mieszkańcami byli odmawiający pracy na rzecz okupanta jeńcy francuscy, belgijscy i holenderscy. Istotną częścią publikacji dotyczącą Stalagu jest prezentacja sylwetek Polaków, którzy znaleźli się wśród więźniów obozu stałego w Krakowie. Najczęściej trafiali oni do niego jako żołnierze Armii Czerwonej.
Ponadto w publikacji znajdziemy też opisy losów Dulagów - obozów przejściowych i szpitala jenieckiego w okupowanym Krakowie, zorganizowanego naprędce dla żołnierzy rannych w kampanii wrześniowej.
Katalog jest  kompleksowym omówieniem kwestii jenieckiej w Krakowie podczas II wojny światowej.

Spis treści:

Od autora
Sytuacja jeńców wojennych w okupowanej Europie podczas II wojny światowej
Prawodawstwo
    - Problematyka jeniecka w świetle prawa międzynarodowego w przededniu II wojny światowej
    - problematyka jeniecka w świetle prawa niemieckiego
Struktura niemieckiego systemu jenieckiego
Organizacja obozu jenieckiego
Traktowanie jeńców różnych narodowości przez Niemców
Jeńcy wojenni w Krakowie
    Jeńcy września 1939
    Stalag 369