Ustawienia prywatności

16,5 cm x 21,5 cm
ilustracje:
kolorowe i czarno-białe

Folder towarzyszący wystawie o tym samym tytule prezentuje sylwetki 16 osób Sprawiedliwych wśród Narodów Świata

Ukoronowaniem współpracy Muzeum Historycznego miasta Krakowa z krakowskim Kołem Środowiskowym Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata jest wystawa Krakowscy Sprawiedliwi. Motywy,postawy, przesłanie, na której zaprezentowane zostały sylwetki Sprawiedliwych.
Wielu ludzi do dziś zastanawia się nad tym, jak w cywilizowanej Europie mogło dojść do tak strasznej zbrodni, jaką był Holokaust. W tym kontekście często pada pytanie: gdzie był wtedy Bóg? Jednej z najtrafniejszych odpowiedzi udzielił Szewach Weiss: „w sercach Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”.

Sprawiedliwi podjęli największe ryzyko, by przeciwstawić się największemu złu. W ten sposób ocalili nas i nasze człowieczeństwo. Ryzykowali życie swoje i swoich rodzin. W Krakowie, Małopolsce, tak jak w całym okupowanym kraju, za nawet najmniejszą formę pomocy Żydom bezwzględnie karano przecież śmiercią.
A mimo to byli tacy, którzy znaleźli w sobie siłę, by nieść pomoc.

Spis treści:

1. Michał Niezabitowski, Przedmowa
2. Wojciech Górny, Wystawa Krakowscy Sprawiedliwi. Motywy, przesłanie, postawy
3. Krystyna Samsonowska, Pomoc Żydom i ratowanie ich w okresie okupacji niemieckiej 1939-1945
4. Ewa Rudnik, Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Procedura przyznawania wyróżnienia. Wybrane przykłady
z Krakowa i Małopolski

5. Maria Habiniak, Wanda Adamczyk, Irena Wallisch, Maria Kot, Maria Florek, Mosze Bejski,
ks. Bp. Albin Małysiak, Relacje krakowskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata
6. Spis eksponatów  prezentowanych na wystawie