Praca oddziałów Muzeum Krakowa podczas weekendu majowego. Link

16,5 cm x 21,5 cm
ilustracje:
kolorowe i czarno-białe

Józef Bau jest przykładem, że za imionami i nazwiskami osób z listy Schindlera kryją się losy rzeczywistych ludzi, którym udało się przetrwać piekło.

Józefa Bau niejako przez przypadek został wciągnięty do transportu żydów z KL Płaszów do ewakuowanej fabryki Oskara Schindlera w Brünnlitz na Morawach. Bau nie znał właściciela fabryki ani w niej nie pracował, jedynie za sprawą swojej żony, Rebeki, znalazł się wśród ewakuowanych osób.
Józef Bau – artysta grafik, pisarz, poeta – osoba wszechstronnie utalentowana. Urodził się i dorastał w Krakowie, skąd w latach 50. XX wieku wyemigrował do Izraela. Mimo traumatycznych wspomnień Holokaustu prace Józefa Baua przesycone są niezwykłym, nieco absurdalnym humorem. Jako jeden z pierwszych twórców w Izraelu tworzył filmy rysunkowe. Wykonywał czołówki filmów izraelskich z lat 60. i 70. XX wieku, a także stworzył wiele reklam. Wystawy jego prac były organizowane między innymi w Hiszpanii, Izraelu, Kanadzie i Polsce. Był pierwszym obywatelem Izraela, którego prace eksponowano w światowej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku w 2007 roku.

Spis treści:

Przedmowa