Ustawienia prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Miasto bez murów. W 650. rocznicę lokacji Kleparza (1366-2016)

miejsce wydania
rok wydania:
liczba stron
format:
23cm x 27cm
ilustracje:
kolorowe, czarno-białe

Katalog do wystawy czasowej prezentowanej w oddziale Muzeum Historycznego M.Krakowa w Pałacu Krzysztofory.

Wydawnictwo przedstawia dzieje dawnego Kleparza, zarówno gdy pełnił on funkcje samodzielnej gminy miejskiej jak i w okresie kiedy znalazł się w granicach Krakowa.
Dzięki przywilejom nadanym przez króla Kazimierza Wielkiego oraz jego następców miasto mogło się rozwijać pod względem gospodarczym i urbanistycznym.
Znana nam nazwa Kleparz pojawiła się w 1379 roku i z czasem wyparła nazwę lokacyjną.
W katalogu możemy przeczytać jak kształtował się charakter tego niezwykle ważnego obszaru i jak rozwijał się Kleparz gdy był odrębnym miastem oraz jak toczyły się jego losy gdy został oficjalnie włączony do Krakowa.

Spis treści:

Aneks. Kleparz dawny i wczorajszy w obiektywie

I. Kleparz - miejsca, symbole, tożsamość
II. "Praojcom na chwałę, braciom na otuchę". Kleparz u progu nowoczesności
III. Jurydyki albo niewygodne sąsiedztwo. Duchowe życie Kleparza. Kleparz portem lądowym ziemi krakowskiej
IV. Kleparz na drodze królewskiej. Czas wojen, czas klęsk
V. Najpierw osadnicy, później mieszczanie. Okruchy historii