Ojczyzna Nauka Cnota. Jubileuszowa wystawa harcerska 1910–2010

23 cm x 30 cm
ilustracje:
kolorowe i czarno-białe

Jest to pierwsze tak wszechstronne wydawnictwo poświęcone dziejom harcerstwa okręgu małopolskiego.

W publikacji znajdują się następujące artykuły: „Pojutrze” miało być inne (1944–1950), Harcówka to wspólnota. Z dziejów harcerstwa 1956–1980, Harcerstwo dzisiaj i harcerstwo przyszłości (Wojciech Hausner); Geneza skautingu i harcerstwa (Janusz Wojtycza), Ponadczasowe ideały harcerskie (Leszek J. Sibila), Program wychowania z błękitnym niebem w tle – idea puszczańska w harcerstwie krakowskim (Maria Wąchała).
Wydawnictwo zawiera bogaty i różnorodny materiał ilustracyjny, prezentujący fotografie osób związanych z początkami ruchu skautowego – jak gen. Roberta Baden-Powella, Olgi Drahonowskiej-Małkowskiej czy Andrzeja Małkowskiego – oraz kontynuatorów ruchu. Ponadto zamieszczone zostały zdjęcia przedstawiające najciekawsze muzealia lub dokumentujące życie harcerskie.

Spis treści:

Jacek Majchrowski: Przedmowa
Jacek Salwiński: Wprowadzenie
Maria Wąchała: Dlaczego ONC, czylio ideowej koncepcji wystawy z okazji stulecia harcerstwa krakowskiego
Leszek J. Sibila: O wystawie. Ponadczasowe ideały harcerskie, czyli wiernym zawsze być!
Janusz Wojtycza: Geneza skautingu i harcerstwa
Maria Wąchała: Program wychowania z błękitnym niebem w tle - idea puszczańska w harcerstwie krakowskim
Wojciech Hauser: "Pojutrze" miało być inne (1944-1950)
Wojciech Hauser: Harcówka to wspólnota. Z dziejów harcerstwa (1956-1980)