Ustawienia prywatności

ilustracje:
black-white and colors

Publishing presenting the figure of Joseph Bau

In April 2011,the Historical Museummarked the beginning ofa series of exhibitionsshowing thesilhouettesaved by OskarSchindler.
Exhibitionsinspired bythe fate ofindividualswho survived the warby findingagroup ofprisoners evacuated fromKonzentrationslager(KL)PlaszowtoArbeitslager(AL)Brünlitzsubcamp ofGross-Rosen, in 1944,complemented bya narrativeof the permanent exhibitionat the branchMHKSchindler'sFactory.
JosephBauis the protagonist ofthe secondtemporary exhibitionpresentedin a series ofpeoplefrom Schindler's list.

Contents:

Foreword