Praca oddziałów Muzeum Krakowa podczas weekendu majowego. Link

ilustracje:
kolorowe

Katalog do wystawy czasowej prezentowanej w oddziale Dom Zwierzyniecki

Albumy o sztuce pełne są opowieści o wielkich artystach i o ich przełomowych, wybitnych i ponadczasowych dziełach, które stały się artystycznym kanonem, zapisując się w pamięci kolejnych pokoleń. Wciąż jednak zapominamy, że świat sztuki tworzą nie tylko ci wybitni i uznani przez artystyczną krytykę, ale też artyści nie tak znani i popularni, mniej doceniani, często jednak tak samo zdolni i twórczy, równie wrażliwi i oddani sztuce.  Ich  niejednokrotnie zapomniane  życie  i  dzieła współtworzyły  artystyczny  obraz  wielu  miast,  w  tym również Krakowa, odzwierciedlając ich atmosferę, panujące  artystyczne  mody  i  ówczesne  upodobania ich mieszkańców.
Jednym z takich artystów był malarz Adam Franciszek Setkowicz (1875–1945) – autor niezliczonej ilości kart pocztowych, niezwykle popularnych wśród szerokiego  kręgu odbiorców w czasach pocztówkowej mody, która ogarnęła niemal cały świat na przełomie XIX i XX stulecia. Jego nazwisko wymieniane jest obok najwybitniejszych polskich malarzy, których dzieła reprodukowane były na kartach pocztowych, a które dziś poszukiwane są  na  rynku  kolekcjonerskim.  Twórczy,  wszechstronny,  niezwykle  płodny  i  sprawny  warsztatowo  artysta o bogatej wyobraźni, choć często krytykowany za konwencjonalność,  odtwórczość  i naśladownictwo,  jest wzmiankowany  niemal  w  każdej  publikacji  dotyczącej historii polskiej karty pocztowej. Obecnie jego często kupowane  przez  prywatnych  kolekcjonerów  prace  są  niejednokrotnie  podrabiane  przez  nieudolnych  kopistów. Wciąż jednak jego różnorodna twórczość, niezbyt ceniona  przez  lata  przez  krytykę  artystyczną,  nie  jest w pełni znana. Adam Setkowicz był bowiem nie tylko autorem pocztówek, ale także sprawnym malarzem, ilustratorem, dekoratorem teatralnym i przedsiębiorczym właścicielem niezwykle prężnie działającego, choć wciąż mało znanego krakowskiego wydawnictwa, artystą całym życiem i artystyczną pasją związanym z Krakowem.  Wystawa Pozdrowienia z Krakowa… – Adam Setkowicz w Domu Zwierzynieckim jest pierwszą próbą stworzenia monograficznej ekspozycji prezentującej część olbrzymiego  dorobku  artystycznego  krakowskiego  malarza, na której obok prywatnej kolekcji Bernarda Homziuka liczącej  kilkaset  pocztówek,  zaprezentowane  zostały  także dzieła malarskie, pochodzące przede wszystkim  z  dwóch  kolekcji  prywatnych  oraz  kilku  polskich  muzeów.

miejsce wydania
rok wydania: