Tadeusz Pawlikowski i jego teatr

16,5cm x 24cm
ilustracje:
czarno-białe

Katalog do wystawy przedstawiający postać Tadeusza Pawlikowskiego reżysera i dyrektora teatrów.

W roku 2015 mija setna rocznica śmierci Tadeusza Pawlikowskiego, którego określa się mianem pierwszego reżysera, który nie tylko czuwał nad kolejnością wyjść aktorów na scenę i ich sposobem poruszania się, ale tworzył spektakl jako spójną całość.
Pawlikowski troszczył się o wizualną stronę przedstawienia i jego estetykę.
Nieustannie poszukiwał nowych środków wyrazu, operując światłem, przestrzenią sceny widowni.
Tadeusz Pawlikowski był nie tylko reżyserem ale przede wszystkim dyrektorem dwóch nowych teatrów miejskich w Krakowie i Lwowie.
Był człowiekiem który już za życia obrósł legendą.
Katalog przedstawia historię jego życia prywatnego wplecioną w historię teatru krakowskiego.

Spis treści:

Przedmowa
Tadeusz Pawloikowskii jego teatr - SAłowo o bohaterze wystawy w Muzeum Historycznym Maista Krakowa: Dorota Jarząbek-Wasyl
Teatr Pawlikowskiego, czyli powrót legendy: Dariusz Kosiński
"Dobre dni starego domostwa" - Tadeusz Pawlikowski w Krakowie: Joanna Zdebska-Schmidt
"Czyż to nie Hamlet wyjaśniający aktorom, jak mają zagrać?" - Tadeusz Pawlikowski na próbie: Dorota Jarząbek-Wasyl
"...nie był zwykłym dyrektorem teatru" - Tadeusz Pawlikowski we Lwowie 1900-1906: Agnieszka Marszałek
Dar pana Tadeusza Pawlikowskiego: Alicja Kędziora
Wybrana bibliografia
Noty katalogowe
Opis wystawy Tadeusz Pawlikowski i jego teatr oraz spis obiektów prezentowanych na wystawie

miejsce wydania