Bilety onlineMuzeum dostępne
Zmienione godziny otwarcia Muzeum Krakowa w okresie Świąt Bożego Narodzenia Link
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Centrum Interpretacji Artefaktów

Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów to nowoczesne magazyny i pracownie konserwatorskie. To, co czyni tę nową placówkę MHK wyjątkową, to udostępnienie jej zwiedzającym, którzy nie tylko będą mogli zobaczyć muzealia, które do tej pory nie były wystawiane, ale również będą mieć możliwość poznania tajników konserwacji zabytków. Na takie rozwiązanie zdecydowały się nieliczne muzea na świecie, a w Polsce jest to rozwiązanie nowatorskie. Podobne, choć nie identyczne rozwiązania zastosowano w Muzeum Stanowym Colorado w Denver, Muzeum Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie, muzeum miejskim w Antwerpii i Muzeum Żydowskim w Wiedniu.
Udostępnienie zbiorów możliwe jest dzięki specjalnie zaprojektowanym, w dużej części przeszklonym meblom magazynowym oraz niestandardowo zaprojektowanym wnętrzom. Co zatem można zobaczyć w Krakowskim Skarbcu? Niemal wszystko, co przez lata gromadzono w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, a co nie jest prezentowane na wystawach stałych, a tylko okazjonalnie pojawia się na wystawach czasowych. Obejrzeć, więc można malarstwo, grafikę, numizmaty, militaria, szopki krakowskie, rzemiosło artystyczne, meble. Poszczególnym magazynom nadano nazwy, które nie tylko informują, ale przede wszystkim nadają magazynom muzealny klimat. I tak magazyn grafiki to Stara biblioteka, magazyny tkanin to Skład bławatny i Garderoba babci, magazyn broni to Arsenał, a magazyn numizmatów to oczywiście Skarbiec.
W magazynach przygotowano również specjalną salę multimedialna, gdzie zwiedzający będą mogli przeglądać zdigitalizowaną – w ramach projektu Cyfrowy Thesaurus – część muzealnej kolekcji. 
W Centrum Interpretacji Artefaktów prowadzony będzie również szeroki program edukacyjny dla dzieci, a także dla dorosłych. W jego ramach organizowane będą pokazy, warsztaty i spotkania z wybranymi muzealiami.