Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Strona korzysta z ciasteczek!

Klinika dla rzeczy

Klinika dla rzeczy to cykl spotkań realizowanych w muzealnych pracowniach konserwacji. Uczestnikom zaprezentowane zostaną obszary, metody oraz specyfika pracy typowa dla dziedziny konserwacji zabytków na podstawie wybranych obiektów muzealnych. Ważnym elementem cyklu jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z zakresu konserwacji i prewencji. Zapraszamy do udziału pasjonatów i miłośników rzeczy pięknych, a także osoby poszukujące fachowej porady jak zadbać o rodzinne pamiątki.

Program

  • 24.02.2024, godz. 10.00 – 13.00
    Spotkanie z konserwatorem szopek

    Szopka Krakowska jak każda budowla nie może się obyć bez okien i drzwi. W tym roku chcemy się pochylić nad tymi jej elementami. W oparciu o artefakty ze zbiorów MHK prześledzimy różnorodne sposoby wykonywania i zdobienia otworów drzwiowych i okiennych. Z zastosowaniem technik modelarskich wykonamy ażurowe elementy z płytek z polistyrenu i profili HIPS. Będziemy służyć radą i pomocą.

  • 27.04.2024, godz. 10.00 – 13.00
    Spotkanie z konserwatorem metalu

    Spotkanie skupi się na praktycznej wiedzy dotyczącej miedzi i jej obróbki. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o jej właściwościach, zastosowaniach oraz znaczeniu w różnych dziedzinach nauki. Głównym celem jest przekazanie informacji na temat domowych sposobów oczyszczania miedzi, które pozwalają na zachowanie jej naturalnego blasku i estetyki. Podczas spotkania zostaną omówione podstawowe terminy związane z tym metalem, takie jak "patynowanie" oraz "korozja".

  • 25.05.2025, godz. 10.00 – 13.00
    Spotkanie z introligatorem

    Z muzealnej kolekcji MHK zaprezentujemy różne rodzaje opraw introligatorskich. Poznamy narzędzia, z jakich korzysta introligator w codziennej pracy, również tych wykorzystywanych do tłoczenia na artystycznych skórzanych oprawach. Zapoznamy się z papierem klajstrowym oraz opowiemy jak go wykonać samodzielnie w domu. Każdy uczestnik będzie miał możliwość spróbowania swoich sił przy szyciu gazety codziennej na szywnicy introligatorskiej!

  • 29.06.2024, godz. 10.00 – 13.00
    Spotkanie z konserwatorem mebli

    Spotkanie rozpocznie wykład, w którym pokażemy rodzaje i sposoby zastosowania drewna w rzemiośle i sztuce. Szczególną uwagę poświęcimy pozłotnictwu. Pokażemy i zachęcimy uczestników do wykonania prób barwienia, politurowania i złocenia elementów drewnianych. Udzielimy porad z dziedziny konserwacji mebli i rzemiosła artystycznego.

  • 28.09.2024, godz. 10.00 – 13.00
    Spotkanie z konserwatorem malarstwa

    W czasie zajęć uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się wybranym obrazom z kolekcji Muzeum Krakowa z perspektywy konserwatora. Przedstawimy stosowane przez artystów techniki malarskie oraz podłoża. Przybliżymy różnice, jakie występują pomiędzy akwarelą, gwaszem, obrazem wykonanym w technice olejnej i akrylowej. Opowiemy jak wyglądał proces ich powstawania i jaka wiąże się obecnie z nimi problematyka. Zaprezentujemy także stosowane na co dzień materiały oraz narzędzia konserwatorskie. Na zakończenie zajęć porady i konsultacje dla słuchaczy z dziedziny konserwacji malarstwa.

  • 26.10.2024, godz. 10.00 – 13.00
    Spotkanie z konserwatorem tkanin

    Podczas spotkania z konserwatorem omówione zostaną podstawowe techniki zdobienia tkanin (hafty, aplikacje) na wybranych przykładach artefaktów z muzealnych zbiorów. Uczestnicy wprowadzeni zostaną w tajniki warsztatu konserwatora tkanin, poznają surowce i materiały wykorzystywane do zdobienia tekstyliów, narzędzia oraz sprzęty niezbędne do wykonywania prac konserwatorskich. Następnie samodzielnie wykonają haft w wybranej przez siebie technice (haft wypukły metalowymi nićmi, haft płaski). Na zakończenie spotkania porady i konsultacje dla słuchaczy z dziedziny konserwacji tkanin.

  • 30.11.2024, godz. 10.00 – 13.00
    Spotkanie z konserwatorem papieru

    Zapraszamy na spotkanie, na którym porozmawiamy o archiwum rodzinnym. Chcemy podzielić się naszym doświadczeniem dotyczącym bezpiecznego przechowywania dokumentów na podłożu papierowym. Razem spróbujemy wykonać proste, dostępne wszystkim opakowania ochronne. Zachęcamy do przyniesienia kilku dokumentów z archiwum rodzinnego – świadectwa, dyplomy, fotografie, legitymacje… Będziemy służyć radą i pomocą.

Informacje organizacyjne

  • Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży od 16 roku życia i dla osób dorosłych
  • Zajęcia odbywają się w oddziale Thesaurus Cracoviensis, w Pracowniach Konserwacji przy ul. Księcia Józefa 337
  • Czas trwania poszczególnych zajęć – ok. 3 godz.
  • Koszt zajęć – 30 zł
  • Liczba miejsc: 12 osób
  • Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl , tel. 12 426 50 60
    Uwaga – rezerwacja na kolejne zajęcia możliwa jest od następnego dnia po przeprowadzeniu poprzedniego spotkania w ramach cyklu.