Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Strona korzysta z ciasteczek!

Klinika dla rzeczy

PEŁNY PROGRAM NA 2023r. WKRÓTCE

 • 25.02.2023, godz. 10:00 - Metalowy luty, czyli spotkanie z konserwatorem metalu
Podczas spotkania omówimy zagadnienia związane z konserwacją i zabezpieczaniem obiektów metalowych na przykładzie monet. W ramach spotkania poruszona zostanie problematyka korozji występująca na różnych stopach metali. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak w domowych warunkach oczyścić i przechowywać swoje monety. Na zakończenie zajęć porady i konsultacje dla słuchaczy z dziedziny konserwacji metalu.

 • 25.03.2023, godz. 10:00 - Bławatny marzec, czyli spotkanie z konserwatorem tkanin
Podczas spotkania omówione zostaną podstawowe techniki zdobienia tkanin (hafty, aplikacje), a także surowce i materiały do tego wykorzystywane – ich wartość technologiczna, estetyczna i materialna. Uczestnicy wprowadzeni zostaną w tajniki pracy konserwatora tkanin, a następnie samodzielnie wykonają proste zabiegi konserwatorskie, takie jak podklejanie drobnych uszkodzeń czy zabezpieczenie metodą nitki kładzionej z wykorzystaniem materiałów pomocniczych. Na zakończenie zajęć porady i konsultacje dla słuchaczy z dziedziny konserwacji tkanin.

Informacje organizacyjne

 • Zajęcia odbywają się w oddziale Thesaurus Cracoviensis, w Pracowniach Konserwacji przy ul. Księcia Józefa 337
 • Czas trwania poszczególnych zajęć – ok. 3 godz.
 • Koszt zajęć – 25 zł
 • Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.
 • Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60
 • Zajęcia obywają się stacjonarnie z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego.

Program na 2022r.

 • 26.02.2022, godz. 10.00 - Bławatny luty, czyli spotkanie z konserwatorem tkanin
Podczas spotkania omówione zostaną podstawowe techniki zdobienia tkanin (hafty, aplikacje), a także surowce i materiały do tego wykorzystywane – ich wartość technologiczna, estetyczna i materialna. Uczestnicy wprowadzeni zostaną w tajniki pracy konserwatora tkanin, a następnie samodzielnie wykonają proste zabiegi konserwatorskie, takie jak podklejanie drobnych uszkodzeń czy zabezpieczenie metodą nitki kładzionej z wykorzystaniem materiałów pomocniczych. Na zakończenie zajęć porady i konsultacje dla słuchaczy z dziedziny konserwacji tkanin.
 • 26.03.2022, godz.10.00 - Metalowy marzec, czyli spotkanie z konserwatorem metalu
Podczas spotkania poruszymy zagadnienia związane z konserwacją bardzo specyficznej grupy obiektów metalowych, a mianowicie zabytków archeologicznych. Będzie to okazja, aby porozmawiać o używanych w przeszłości technikach kowalskich i jubilerskich. Zaprezentowane zostaną także podstawowe narzędzia wykorzystywane podczas prac konserwatorskich. Na zakończenie zajęć porady i konsultacje dla słuchaczy z dziedziny konserwacji metalu.
 • 30.04.2022, godz.10.00 - Papierowy kwiecień, czyli spotkanie z konserwatorem papieru
Na spotkaniu omówione zostaną profilaktyka oraz sposób zabezpieczania i prawidłowa archiwizacja obiektów na podłożu papierowym. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak domowymi sposobami można wykonać te czynności. Konserwator opowie również o wpływie światła i wilgoci na podłoże papierowe. Nie zabraknie też opowieści o sprzętach znajdujących się w pracowni i prezentacji efektów pracy konserwatora papieru. Na zakończenie zajęć porady i konsultacje dla słuchaczy z dziedziny konserwacji papieru.
 • 28.05.2022, godz. 10.00 - Rzemieślniczy maj, czyli spotkanie z konserwatorem mebli i rzemiosła
W ramach spotkania odbędą się warsztaty połączone z krótkim wykładem na temat rodzaju i zastosowań drewna w rzemiośle i sztuce. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość spróbować barwić, politurować i złocić elementy drewniane. Na zakończenie zajęć porady i konsultacje dla słuchaczy z dziedziny konserwacji drewna i jego zabezpieczania.
 • 25.06.2022 , godz. 10.00 - Introligatorski czerwiec, czyli spotkanie z mistrzem introligatorstwa
Porozmawiamy o tym, czym zajmuje się introligator, jakie wykonuje prace, zastanowimy się, czy możliwe jest wykonanie oprawy tylko ręcznie, bez udziału maszyn. Poznamy różne rodzaje opraw introligatorskich z muzealnej kolekcji, a także narzędzia, z jakich korzysta introligator w codziennej pracy (szywnica, prasa ręczna, kostka introligatorska). Zapoznamy się również z techniką szycia ręcznego na przykładzie uszytego woluminu gazety codziennej.
 • 29.10.2022, godz.10.00 - Malarski październik, czyli spotkanie z konserwatorem malarstwa
W czasie zajęć opowiemy o różnych technikach malarskich stosowanych przez artystów. Na wybranych przykładach z muzealnych zbiorów przybliżymy różnice, jakie występują pomiędzy akwarelą, gwaszem, obrazem olejnym czy obrazami wykonanymi w technice akrylowej. Opowiemy o podłożach malarskich oraz ich konserwacji. Przybliżymy słuchaczom warsztatów problematykę konserwatorską, stosowane w konserwacji malarstwa materiały oraz narzędzia. Pokażemy sposoby zabezpieczania i przechowywania obrazów w Muzeum Krakowa. Na zakończenie zajęć porady i konsultacje dla słuchaczy z dziedziny konserwacji malarstwa.
 • 26.11.2022, godz. 10.00 - Szopkarski listopad, czyli spotkanie z konserwatorem szopek i makiet
W czasie warsztatu omówione zostaną aspekty związane z konserwacją szopek (na przykładzie szopek ze zbiorów Muzeum Krakowa) oraz makiet znajdujących się w zbiorach. Przedstawimy metody uzupełniana i zabezpieczania szopek, a także porównamy różnice w procesach powstawania szopki i makiety. Konserwator opowie o stosowanych narzędziach i materiałach używanych dawniej i dziś. Na zakończenie zajęć dla zainteresowanych szopkarstwem odbędą się porady i konsultacje z dziedziny konserwacji szopek i makiet.

Partner wydarzenia

Powiązane wydarzenia