Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
W związku z prowadzonymi pracami remontowymi, w dniach 07.09.22 – 09.10.22 r. wyłączona zostaje czasowo ze zwiedzania wystawa stała prezentowana w Muzeum Podgórza - „Miasto pod Kopcem Kraka”. Wystawa czasowa "Stał dwór szlachecki" będzie prezentowana bez zmian.

Projekty realizowane przez Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa

Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa realizuje projekty i działania mające na celu ochronę, dokumentację i popularyzację zjawisk niematerialnego dziedzictwa kulturowego z obszaru Krakowa.  Realizowane zadania obejmują różne formy wsparcia depozytariuszy, których celem jest przede wszystkim wzmocnienie przekazu międzypokoleniowego i zapewnienie możliwości dalszego twórczego rozwoju. Dokumentacja polega głównie na przeprowadzeniu pogłębionych wywiadów etnograficznych z depozytariuszami oraz na zarejestrowaniu i opisaniu ich twórczości. Prowadzone są również różnorodne działania popularyzatorskie (filmy dokumentalne, gry edukacyjne itp.).W ostatnich latach projekty realizowane były wspólnie z przedstawicielami trzech krakowskich zjawisk: szopkarstwa krakowskiego, pochodu Lajkonika i koronki klockowej. Wszystkie trzy tradycje są wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a szopkarstwo krakowskie od 2018 roku znajduje się również na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.
Opowiedz mi miasto to projekt, którego celem jest dokumentacja i muzealizacja krakowskiego dziedzictwa niematerialnego, które podlega ciągłym zmianom i przeobrażeniom. Dzięki interaktywnej mapie miasta można zagłębić się w lokalny krakowski folklor i zwyczaje. Na stronie udostępnione są liczne teksty wywiadów z depozytariuszami, filmy dokumentalne, wykonania i teksty piosenek. Możliwe jest również podzielenie się swoją opowieścią o Krakowie z innymi.