Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Strona korzysta z ciasteczek!

Harcerskie Ścieżki

Związek Harcerstwa Polskiego i Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej, przy współpracy Muzeum Krakowa zaprasza na wystawę stałą "Harcerskie Ścieżki".

Wystawa stała "Harcerskie Ścieżki" w Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego - Oddział Muzeum Krakowa. Przygotowana wspólnie przez dwie największe organizacje harcerskie Związek Harcerstwa Polskiego i Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej, przy współpracy Muzeum Krakowa. Jest całościową opowieścią o fenomenie ruchu harcerskiego, z jego bogatą historią, tradycją, ideałami i metodami wychowawczymi.

Opowieść zaczyna się od momentu powstania ruchu, na początku XX wieku. Prezentuje kilka ciekawych wątków z dziejów organizacji: wyprawę Fordem T dookoła świata z repliką samochodu, instalacją w kształcie Żubra rzeczywistych rozmiarów, który był symbolem Jubileuszowego Zlotu w Spale w 1935 roku, udział harcerzy w konspiracji podczas II wojny światowej, odrodzenie harcerstwa w okresie PRL-u, czy kosz balonowy użytkowany przez harcerskie drużyny lotnicze.

Narracja została poprowadzona do czasów współczesnych i opowiada o tym, jak harcerstwo wychowuje obecną młodzież, w reakcji na bieżące wydarzenia i zmiany stylu życia.

W drugiej części wystawy, autorzy postanowili ułożyć specjalną grę, która wykorzystuje podstawową wiedzę z zakresu rozmaitych technik harcerskich np. węzły i szyfry. Każdy będzie mógł sprawdzić swoje umiejętności jak zręczność czy spostrzegawczość.

Powiązane oddziały

Powiązane zajęcia edukacyjne