Praca oddziałów Muzeum Krakowa podczas weekendu majowego. Link

Historia nićmi utkana

Kurator wystawy
Matúš Pius Niemiec

Muzeum Krakowa zaprasza na wystawę obrazów zabytkowych szat liturgicznych, paramentów oraz fotografii.

Każdy dzień w ponadtysiącletniej historii Krakowa ma swoją barwę. Kolorystyka strojów liturgicznych, zmienna z biegiem roku kościelnego, wyznaczała dawniej rytm życia mieszkańców miasta. Odzwierciedlała ich radości i tragedie, świadcząc o ich wierzeniach i rzemieślniczym kunszcie. W gotyckim wnętrzu Domu pod Krzyżem, malarz – Mateusz Pius Niemiec, od lat zafascynowany paramentami, realizując projekt Stypendium Twórczego Miasta Krakowa, podzieli się wynikami badań kruchej formy – tkaniny, haftu i koronki, w które została utkana historia miasta.

Wystawa da szansę na redefinicję podejścia do zabytkowych szat, a dawne, powstałe w baroku theatrum sacrum zamieni się w nowoczesny festiwal barw.

Wystawa czasowa „Historia nićmi utkana”

Kurator wystawy: Matúš Pius Niemiec
Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21
poniedziałek - niedziela: 10.00 - 17.00
Czas trwania wystawy: 12-28.08.2022 r.
Wstęp na wystawę bezpłatny
Kurator wystawy