Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
W związku z prowadzonymi pracami remontowymi, w dniach 07.09.22 – 09.10.22 r. wyłączona zostaje czasowo ze zwiedzania wystawa stała prezentowana w Muzeum Podgórza - „Miasto pod Kopcem Kraka”. Wystawa czasowa "Stał dwór szlachecki" będzie prezentowana bez zmian.

Historia nićmi utkana

Kurator wystawy
Matúš Pius Niemiec

Muzeum Krakowa zaprasza na wystawę obrazów zabytkowych szat liturgicznych, paramentów oraz fotografii.

Każdy dzień w ponadtysiącletniej historii Krakowa ma swoją barwę. Kolorystyka strojów liturgicznych, zmienna z biegiem roku kościelnego, wyznaczała dawniej rytm życia mieszkańców miasta. Odzwierciedlała ich radości i tragedie, świadcząc o ich wierzeniach i rzemieślniczym kunszcie. W gotyckim wnętrzu Domu pod Krzyżem, malarz – Mateusz Pius Niemiec, od lat zafascynowany paramentami, realizując projekt Stypendium Twórczego Miasta Krakowa, podzieli się wynikami badań kruchej formy – tkaniny, haftu i koronki, w które została utkana historia miasta.

Wystawa da szansę na redefinicję podejścia do zabytkowych szat, a dawne, powstałe w baroku theatrum sacrum zamieni się w nowoczesny festiwal barw.

Wystawa czasowa „Historia nićmi utkana”

Kurator wystawy: Matúš Pius Niemiec
Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21
poniedziałek - niedziela: 10.00 - 17.00
Czas trwania wystawy: 12-28.08.2022 r.
Wstęp na wystawę bezpłatny
Kurator wystawy