Bilety onlineDeklaracja dostepnościENDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
W najbliższy poniedziałek, 17 stycznia nie będzie dostępu do Pałacu Krzysztofory od strony Rynku Głównego. Proszę o korzystanie w tym dniu z bramy od ulicy Szczepańskiej.
Strona korzysta z ciasteczek!

Piękne Czytanie

Kurator wystawy
dr hab. Agnieszka Dutka prof. UP

Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie prof. dr hab. Piotr Borek oraz Dyrektor Muzeum Krakowa dr Michał Niezabitowski zapraszają na wystawę czasową „Piękne czytanie”.

Piękne czytanie to wystawa projektów graficznych i druków książek publikowanych przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, przygotowana przez Instytut Sztuki i Designu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Wystawa prezentuje różnorodne tematycznie książki, podręczniki szkolne i akademickie z dziedziny fizyki, medycyny, biologii, języka polskiego, matematyki czy pedagogiki, zaprojektowane typograficznie i ilustracyjnie przez studentów Instytutu Sztuki i Designu. Założeniem ich powstania jest teza, że język sztuki zastosowany w procesie projektowym i wydawniczym ułatwia percepcję treści. Harmonijna estetyka jest temu podporządkowana. Język sztuki wydaje się być nie zawsze zrozumiały, ale projektant i ilustrator starają się posługiwać obrazami, bardzo precyzyjnie dedykowanymi odbiory. Takimi obrazami są na przykład znaki liternicze, odczytywane wieloznaczeniowo.

Część wystawy stanowi ekspozycja podręczników akademickich (XIX i XX w) ze zbiorów Biblioteki Głównej UP. Prezentacja dotychczasowych dokonań Uczelni podkreśla jednocześnie zagadnienie przyszłości podręczników, zmianę ich formy i dostępności, w kontekście postępującej cyfryzacji, zmieniającej także charakter książki.

Informacje organizacyjne

Wstęp bezpłatny.

W związku z trwającą epidemią oraz obowiązującym reżimem sanitarnym, na wystawie obowiązują limity zwiedzających (12 osób).

Zapraszamy na wystawę w dniach:

wtorek - niedziela
w godzinach: 14:00-18:00

24.12, 26.12, 31.12.2021 r. - wystawa nieczynna
Wystawa otwarta od 18 grudnia do 30 stycznia.

INFORMACJA WS. PASZPORTÓW PRZECIWKO COVID-19

Muzeum Krakowa informuje, że w związku z wprowadzonymi z dniem 1 grudnia 2021 r. obostrzeniami dotyczącymi ograniczenia liczby osób zwiedzających wystawy i biorących udział w wydarzeniach edukacyjnych, a także wyłączenia spod tych ograniczeń osób zaszczepionych przeciwko Covid-19 - Muzeum umożliwiać będzie osobom zaszczepionym zwiedzanie oraz udział w wydarzeniach poza obowiązującymi limitami po przedstawieniu przez nich certyfikatu zaszczepienia (w postaci wydrukowanej lub cyfrowej). Przedstawienie certyfikatu jest oczywiście dobrowolne, jednak jego nieprzedstawienie może spowodować konieczność oczekiwania na wejście na wystawę lub niemożność uczestniczenia w wydarzeniu.
Wybierając się do Muzeum Krakowa, pamiętajcie zatem o certyfikatach!
Kurator wystawy
dr hab. Agnieszka Dutka prof. UP

Powiązane oddziały