Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
W tym roku zapisy na konkurs szopek krakowskich prowadzimy w formie elektronicznej. Wszystkie osoby chcące wziąć udział w konkursie proszone są o zapisywanie się poprzez formularz. Zapisy trwają do 5 grudnia. Link
Strona korzysta z ciasteczek!

Ukraiński haft w Polsce

Kolorowa grafika. Fotografia haftowanego materiału.
Kurator wystawy
Kamil Stasiak

Związek Ukraińców w Polsce koło w Krakowie, Muzeum Krakowa oraz Tygodnik „Nasze Słowo” zapraszają na wystawę czasową Pod Arkadami Pałacu Krzysztofory.

Wystawa „Ukraiński haft w Polsce” przedstawia sztukę użytkową, a zwłaszcza tę haftowaną, tworzoną przez Ukraińców, którzy zamieszkiwali tereny Polski. Kiedy jeszcze haft był bardzo popularnym środkiem przyozdabiania odzieży, obrusów, ręczników okazjonalnych, tkanin kościelnych, każdy region, czy to Polski, czy Ukrainy, czy innych państw wyróżniał się swoim stylem. Każdy miał swoje osobliwości. Tak jak teraz można pochwalić się strojem, haftem krakowskim tak i tereny wschodniej i południowo – wschodniej Polski, również miały swój rodzaj haftu. Tereny przygraniczne zawsze miały to do siebie, że kultura niematerialna i ta materialna była pod wpływem dwóch, trzech narodów.
Tą wystawą chcemy przybliżyć, pokazać, i uświadomić, że sztuka hafciarska w kulturze ukraińskiej była i nadal jest czymś wyjątkowym i cennym. Wśród eksponatów znajdą się rzeczy haftowane również tutaj w Krakowie przez ukraińskie kobiety. Niektóre przywiezione, jak spadek, a niektóre, jak cenne relikwie z terenów Sanoka. Dla porównania będzie można zobaczyć też jak wyglądał haft z terenów Ukrainy. Wystawione eksponaty są oryginalne i historyczne i niektóre z nich datowane nawet na 1920r. Przetrwały wojny i perypetie ludzkich losów do naszych czasów, chronione jak cenny skarb dla kolekcjonerów i miłośników.
Zachęcamy do obejrzenia wystawy, która będzie udostępniona dla zwiedzających od 1 do 31 sierpnia Pod Arkadami Pałacu Krzysztofory na parterze. Będzie to pierwsza część wystawy o ukraińskich haftach. Kolejna już jesienią.
Główny organizator: Związek Ukraińców w Polsce koło w Krakowie
Współorganizator: Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa
Patronat medialny: Tygodnik „Nasze Słowo”
Kolorowa grafika. Fotografia haftowanego materiału.
Kurator wystawy
Kamil Stasiak

Powiązane oddziały