Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Praca oddziałów Muzeum Krakowa podczas weekendu majowego. Link
Strona korzysta z ciasteczek!

Dni Pamięci Ofiar Gestapo 2023

Tegoroczna edycja odbywa się w 80. rocznicę krwawej niemieckiej pacyfikacji Woli Justowskiej. Przeprowadzona została przez policje niemiecką w celu wykrycia tajnych drukarni na tym terenie. W jej efekcie rozstrzelano 21 osób, a 80 wywieziono do KL Auschwitz.  

Program obchodów będzie poświęcony konspiracyjnym drukom, drukarniom oraz osobom zaangażowanym w wytwarzanie i dystrybuowanie prasy konspiracyjnej w Krakowie.

Wydawane w podziemiu gazety i druki ulotne w okresie okupacji niemieckiej stały się ważnym orężem walki o podtrzymanie wiary w odzyskanie niepodległości, a przede wszystkim jednym z istotniejszych źródeł informacji, kształtowania postaw obywatelskich i edukacji.  Okupant w naszym mieście bardzo się tego obawiał. Za konspiracyjną pracę wydawniczą groziła kara śmierci. Wielu krakowian z tego powodu zostało rozstrzelanych lub wywiezionych do obozów koncentracyjnych.

Patroni tegorocznych obchodów

Tadeusz Jałocha, ps. „Kasper”  (1920-1944)

Czarno-biała fotografia. Młody mężczyzna.
Tadeusz Jałocha ps. „Kasper”, Kraków 1939-1944, wł. rodzinna
Był żołnierzem Armii Krajowej, pracownikiem Tajnych Wojskowych Zakładów Wydawniczych w Kosocicach oraz ich łącznikiem i gońcem. Brał udział w przygotowaniu „lewego” numeru gazety „Goniec Krakowski” w 1943 roku. Został aresztowany 3 sierpnia 1944 roku, gdy wiózł do drukarni w Kosocicach furmankę wypełniona papierem. Wkrótce został za to przez Niemców zamordowany.

Bronisław Hiksz  (1907-1977)

Czaro-biała fotografia. Młody mężczyzna.
Bronisław Hiksz, Kraków 1939, wł. prywatna
Mieszkał przy ul. Królowej Jadwigi w Krakowie, gdzie spędził większą część swojego życia. W latach trzydziestych ubiegłego wieku jako murarz brał udział m.in. w budowie Domu Śląskiego. Walczył jako żołnierz w wojnie obronnej z Niemcami we wrześniu 1939. Dostał się do niewoli, ale udało mu się z niej uciec. Podczas okupacji był aresztowany przez Niemców i więziony m.in. w więzieniu Montelupich i  w KL Plaszow oraz w obozie pracy w miejscowości Kobyle. Po wojnie był zaangażowanym działaczem harcerskim.

Program