Witryna z zabawkami #5 – trwa nabór do ostatniej edycji

Stwórzmy razem wystawę!

Kolorowa grafika promująca projekt.
Witryna z zabawkami

Projekt partycypacyjny Muzeum Zabawek w Krakowie

8 października – 26 listopada 2022
Otwarcie wystawy: 3 grudnia 2022

Edycja 5 w Muzeum Podgórza,oddziale Muzeum Krakowa
Warsztaty w języku polskim*

Czy chcielibyście pracować w muzeum, choć przez chwilę?

Samodzielnie stworzyć wystawę? Poznać kolekcję z bliska, wybrać obiekty (nawet potrzymać je w dłoni), wymyślić wokół nich historie i opowiedzieć je publiczności? Dzięki współpracy Muzeum Zabawek i Muzeum Krakowa to możliwe.

Zapraszamy chętnych do zabawy z kolekcją historycznych zabawek. Będziecie kuratorami muzealnej wystawy. Wcześniejsze doświadczenie pracy w muzeum, a nawet w kulturze, nie jest potrzebne – przyda się natomiast otwartość na nowe wyzwania i możliwości!

Wystawa powstaje podczas sześciu spotkań warsztatowych. Wraz z rodziną Sosenków, która zgromadziła największą w Polsce kolekcję zabawek, w niewielkiej grupie poznajemy stare zabawki. Kuratorzy wymyślają temat wystawy, dobierają obiekty, interpretują je, tworzą opisy, a na koniec pracują z aranżerem nad formą prezentacji. Jesteśmy otwarci na pomysły kuratorów (także te szalone). My służymy wsparciem, a wystawę tworzą kuratorzy spośród publiczności, którzy zgłoszą się do projektu.

Osobisty pokaz kolekcji wejdzie w dialog z wystawą „Stał dwór szlachecki” prezentowaną w Muzeum Podgórza. Podczas warsztatów kuratorzy spotkają się z twórcą kolekcji zabawek Markiem Sosenko. Nad wystawą będą pracować z dyrektorkami Muzeum Zabawek, Katarzyną Sosenko i Katarzyną Jagodzińską, a aranżację stworzą z międzynarodowej sławy artystą wizualnym Mateuszem Okońskim. Częścią projektu będzie także zapoznanie z techniką tworzenia tradycyjnych zabawek inspirowanych wzorami Warsztatów Krakowskich (stowarzyszenia twórczego działającego w Krakowie w latach 1913–1926), które zasłynęły realizacją bajecznie kolorowych zabawek, w tym ozdób choinkowych z papieru. Kuratorzy wykonają własne papierowe zabawki wspólnie z prof. Anną Myczkowską-Szczerską, która w ramach projektu badawczego na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie rekonstruuje zabytkowe zabawki na podstawie szablonów, fotografii i nielicznych zachowanych oryginałów.

Wystawa będzie miała charakter epilogu–dopowiedzenia do wystawy „Stał dwór szlachecki” – zostanie zaprezentowana w gablotach ustawionych w ostatniej sali wystawy.

Spotkania będą się odbywały w kameralnych, maksymalnie 15-osobowych grupach w Muzeum Podgórza (ul. B. Limanowskiego 51, Kraków), a jedno spotkanie gościnnie w Kamienicy Szołayskich (pl. Szczepański 9, Kraków), gdzie równolegle realizowana będzie anglojęzyczna edycja projektu.

Projekt zakończymy publikacją podsumowującą naszą wspólną pracę oraz filmem dokumentalnym.

Program

Wszystkie spotkania odbywają się w soboty, start o godz. 10:15, ale różne godziny zakończenia.

8 października 2022, godz. 15:00–17:45: warsztat z kolekcją wraz z kolekcjonerami, wspólna wizyta na wystawie „Stał dwór szlachecki”, z którą wystawa zabawek nawiąże dialog, spotkanie w Muzeum Podgórza (ul. B. Limanowskiego 51, Kraków)

15 października 2022, godz. 15:00–17:00: warsztat z kolekcją wraz z kolekcjonerami, po warsztacie możliwość wizyty na wystawie „Przedmioty”, spotkanie wyjątkowo w Kamienicy Szołayskich (pl. Szczepański 9, Kraków)

22 października 2022, godz. 15:00–18:00: warsztat kreatywny – pokaz i własnoręczne tworzenie zabawek, spotkanie w Muzeum Podgórza

5 listopada 2022, godz. 15:00–17:00: warsztat z kolekcją wraz z kolekcjonerami, warsztat z tekstami, spotkanie w Muzeum Podgórza

19 listopada 2022, godz. 15:00–17:00: warsztat z tekstami i praca z aranżerem, spotkanie w Muzeum Podgórza

26 listopada 2022, godz. 15:00–18:00: praca z aranżerem, spotkanie w Muzeum Podgórza

3 grudnia 2022, godz. 12:00: otwarcie wystawy

Program może ulec niewielkim przesunięciom.

„Witryna z zabawkami”

„Witryna z zabawkami” to cykl warsztatów realizowanych przez Muzeum Zabawek w Krakowie we współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Muzeum Podgórza (oddziałem Muzeum Krakowa) i Muzeum Narodowym w Krakowie. Łącznie odbędzie się pięć edycji projektu, czyli powstanie pięć wystaw.

Zgłoszenia do udziału w pełnym cyklu (nie w poszczególnych spotkaniach) przyjmujemy drogą mailową do wyczerpania limitu miejsc.

Zapisy, pytania, sugestie: kontakt@muzeumzabawekrakow.pl
Do zabawy zapraszamy wszystkich chętnych – dużych i małych, z rodziną, przyjaciółmi, w pojedynkę.
Udział w projekcie jest bezpłatny.