Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Praca oddziałów Muzeum Krakowa podczas weekendu majowego. Link
Strona korzysta z ciasteczek!

Wstęp do "Wesela"

Kolorowa fotografia. Wnętrze Rydlówki. Stół, fotele, drewniany strop.
„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to polski arcydramat, który naszą narodową mitologię dekonstruuje i tworzy na nowo. Niestarzejący się mimo upływu 123 lat portret polskiej duszy to marzenie i jednocześnie ambitne wyzwanie dla reżyserów, aktorów i całych teatralnych zespołów. „Wesela” nie wystarczy przeczytać. To dzieło, które trzeba zobaczyć, poczuć i doświadczyć. Tylko, jak się do tego przygotować? Jak zrozumieć dzieło, o którym jeszcze za życia artysty powiedziano, że łatwiej je wygrać na fortepianie niż opisać słowami? Jak odnaleźć się w tym chocholim tańcu przeszłości i przyszłości - faktów i fantazji – rzeczywistości i magii?
Zapraszamy do Rydlówki, do miejsca, w którym wszystko się zaczęło. Zabierzemy Państwa w podróż do dawnego Krakowa z przełomu XIX i XX wieku, opowiemy o bronowickich i malarskich inspiracjach Wyspiańskiego, pierwowzorach stworzonych przez niego postaci, cenzurze i skandalu wokół prapremiery. Nie zabraknie też zakulisowych historii o różnych krakowskich inscenizacjach „Wesela” i o tym, co w najnowszej premierze przygotował dla widzów Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Wydarzenie organizowane w ramach współpracy z Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie w związku z premierą "Wesela" S. Wyspiańskiego w reżyserii Mai Kleczewskiej.
Więcej o spektaklu na stronie https://teatrwkrakowie.pl/spektakl/wesele