Szkolenie przewodnickie - Trasa Pamięci 2025
INFORMACJE ORGANIZACYJNE – SZKOLENIE PRZEWODNIKÓW TRASA PAMIĘCI
STYCZEŃ – KWIECIEŃ 2025
I. INFORMACJE PODSTAWOWE
- „Kraków – czas okupacji 1939 – 1945” w Fabryce Emalia Oskara Schindlera,
- „Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim” w Aptece pod Orłem,
- „Krakowianie wobec terroru 1939 – 1945 – 1956” na Ulicy Pomorskiej.
Służy też zdobyciu uprawnień do oprowadzania turystów we wskazanych oddziałach.
UWAGA! Szkolenie przeznaczone jest wyłącznie dla tych osób, które nie posiadają jeszcze certyfikatów uprawniających do pracy przewodnickiej na Trasie Pamięci.
2. Szkolenie organizowane jest w wersji:
Obejmuje ono:
- spotkanie organizacyjne
- szkolenia na trzech ekspozycjach
- szkolenia metodyczne
- szkolenie p.poż
- spotkanie organizacyjne
- szkolenia na trzech ekspozycjach
- szkolenia metodyczne
- szkolenie p.poż
- wykłady tematyczne:
3. Prawo do oprowadzania turystów po Fabryce Emalia Oskara Schindlera (będącej częścią Trasy Pamięci) przysługuje wyłącznie tym przewodnikom, którzy przeszli szkolenie organizowane przez Muzeum Krakowa oraz uzyskali certyfikat potwierdzający zaliczenie egzaminu końcowego.
4. Szkolenie zostanie przeprowadzone w dniach:
- 23 stycznia 2025 w godz. 9.00–10.00 – spotkanie organizacyjne i wprowadzenie w zasady pracy na Trasie Pamięci (dla wszystkich grup szkoleniowych) – sala kinowa, Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4
- 23 stycznia 2025 w godz. 10.00–15.00 (wykłady w ramach szkolenia rozszerzonego)
- 24 stycznia 2025 w godz. 9.00–15.30 (wykłady w ramach szkolenia rozszerzonego)
- 27–28 stycznia oraz 3–7 lutego 2025 (szkolenia poszczególnych grup na ekspozycjach – w terminie 27–28 stycznia w Aptece pod Orłem i Ulicy Pomorskiej, a 3–7 lutego szkolenia w Fabryce. Każdy uczestnik zostanie przyporządkowany do jednej grupy szkoleniowej, dla której w 1 dniu będą odbywały się szkolenia w Aptece pod Orłem i Ulicy Pomorskiej, np. 27 stycznia oraz w 1 dniu szkolenie w Fabryce, np. 3 lutego. Zatem ta część dla każdego kursanta będzie obejmować 2 dni szkoleń. Ostateczna ilość grup zostanie podana po zakończeniu rekrutacji).
- 25, 26, 27 lutego 2025 w godz. 14.00–16.00 (dodatkowe konsultacje merytoryczne w sprawie szkoleń na wystawach)
- 6, 13 marca 2025 w godz. 9.00 lub 14.00 (warsztaty metodyczne poszczególnych grup na wystawie w Fabryce)
- 11, 18 marca 2025 w godz. 9.00 lub 14.00 (warsztaty metodyczne poszczególnych grup na wystawie w Aptece)
- 28 kwietnia 2025 godz. 16.00 – szkolenie p.poż w Fabryce Schindlera (uwaga – termin może ulec zmianie)
5. Po zakończeniu rekrutacji osoby zakwalifikowane do udziału w szkoleniu, zostaną o tym fakcie poinformowane mailowo przez pracownika Działu Edukacji Muzeum Krakowa. Przedstawiony zostanie podział na grupy szkoleniowe wraz z dokładnym harmonogramem kursu. Wszystkie osoby zakwalifikowane do udziału w kursie przewodnickim, po otrzymaniu mailowego potwierdzenia od pracownika muzeum, proszone są o uiszczenie opłaty (szczegóły w pkt. III).
6. Od momentu rozpoczęcia szkolenia aż do dnia ostatniego egzaminu ustnego uczestnicy kursu (za okazaniem dowodu tożsamości) uprawnieni są do bezpłatnego wejścia na wystawy stałe w oddziałach objętych szkoleniem, w celu przygotowania się do egzaminu.
II. ZGŁOSZENIA
Aby dokonać zapisu na szkolenie, należy w terminie od 7 do 14 stycznia 2025 r. :
Ważna informacja! Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń! Warunkiem przeprowadzenia szkolenia, jest utworzenie grupy liczącej co najmniej 25 osób. Muzeum zastrzega sobie prawo, do zmiany terminu szkoleń oraz możliwości zakończenia rekrutacji przed datą 14 stycznia 2025 r. W razie dużej liczby zgłoszeń rekrutacja może zakończyć się nawet w dniu jej otwarcia. Rejestracja po dacie 14 stycznia nie będzie możliwa.
Zgłoszenia od osób, które w poprzednich latach zdobyły już uprawnienia do oprowadzania po Trasie Pamięci, nie będą brane pod uwagę.
III. OPŁATA ZA SZKOLENIE
a. szkolenie podstawowe – 300 zł
b. szkolenie rozszerzone – 350 zł
Opłaty należy dokonać do dnia 21 stycznia 2025 r. przelewem na konto muzeum:
Bank PEKAO S.A. 95 1020 2892 0000 5102 0591 0361
W tytule przelewu należy podać:
„Szkolenie przewodników – Trasa Pamięci – Imię i nazwisko kursanta”.
Prosimy o przesłanie potwierdzenia wykonania przelewu na adres przewodnicy@muzeumkrakowa.pl
IV. EGZAMINY
b. praktycznym (z możliwością podejścia we wskazanym przez muzeum terminie do jednego egzaminu poprawkowego, którego koszt wynosi 40,00 zł. Opłata winna zostać uiszczona na konto Muzeum najpóźniej do dnia egzaminu. Potwierdzenie dokonania przelewu winno zostać okazane komisji egzaminacyjnej przed rozpoczęciem egzaminu. W przypadku Trasy Pamięci opłata dotyczy jedynie oddziału Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Poprawki w Aptece pod Orłem i na Ul. Pomorskiej nie podlegają opłacie).
Do egzaminów praktycznych dopuszczane są tylko te osoby, które zaliczyły egzamin pisemny. Egzaminy odbywają się na ekspozycjach Trasy Pamięci i przeprowadzane są przez komisję egzaminacyjną powoływaną przez Dyrektora Muzeum Krakowa. Podczas egzaminu komisja weryfikuje wiedzę oraz umiejętności metodyczne kursantów, a także znajomość ekspozycji muzealnych. Jej decyzje są nieodwołalne. Egzaminy prowadzone są w języku polskim.
Jeżeli kursant nie przystąpi do egzaminu pisemnego lub ustnego w I terminach egzaminów może podejść do poprawek bezpłatnie, ale będzie to dla niego jedyne podejście do egzaminów – nie zostaną wyznaczone dodatkowe terminy. Dodatkowo osoba, która nie zda pozytywnie egzaminów ustnych w Aptece i na Pomorskiej nie może przystąpić do egzaminów ustnych w Fabryce.
Zdanie egzaminu praktycznego (na ekspozycjach w Fabryce Schindlera, w Aptece pod Orłem i na Ul. Pomorskiej) skutkuje otrzymaniem certyfikatu, uprawniającego do oprowadzania turystów na Trasie Pamięci przez okres 2 lat. Certyfikat podlega prolongacie na zasadach określonych w Regulaminie szkoleń i programów przewodnickich Muzeum Krakowahttp://muzeumkrakowa.pl/regulamin-szkolen-przewodnickich.
2. Egzaminy pisemne odbędą się w Sala kinowa, Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4: 4 marca godz. 9.00 (I termin) i 10 marca godz. 9.00 (termin poprawkowy) 2025 r. Szczegółowe informacje zostaną podane w trakcie szkolenia.
3. Egzaminy praktyczne na wystawach odbywają się w trybie:
4. Muzeum zastrzega sobie prawo do zmiany terminów i godzin egzaminów.
V. LITERATURA
Literatura podstawowa: