Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Informacje dotyczące pracy Muzeum w dniu 29 maja (środa) oraz 30 maja (Boże Ciało) Link
Strona korzysta z ciasteczek!

Udogodnienia w oddziałach

Dokładamy wszelkich starań, aby nasze oddziały były w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Rynek Podziemny - udogodnienia

  1. Wjazd na wystawę bezprogowy.
  2. Dla osób z dysfunkcją ruchową w budynku zamontowane zostały podjazdy oraz winda.
  3. WC przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Rydlówka - udogodnienia

  1. Dojście do muzeum od strony ulicy Żeleńskiego – po wcześniejszym umówieniu (tel. 12 265 10 15, rydlowka@muzeumkrakowa.pl).
  2. Wejście na wystawę – od strony ganku. 
  3. Uwaga: plac przed muzeum wysypany jest żwirem. Oferujemy pomoc w jego przemierzeniu.  
  4. WC przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Pałac Krzysztofory

Dzięki realizacji modernizacji ukończonej w 2021 r. przeważająca część pomieszczeń w budynku jest publicznie dostępna; pojawiły się udogodnienia dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, poprzez zainstalowanie wind. Toalety przystosowane są dla osób niepełnosprawnych. Dla osób niewidzących i niedowidzących na wystawie stałej „Kraków od początku bez końca” są dostępne ścieżki zwiedzania. Aplikacje multimedialne spełniają zalecenia w zakresie dostępności dla osób niepełnosprawnych.

Fabryka Emalia Oskara Schindlera - udogodnienia

Wystawa Kraków – czas okupacji 1939–1945 w oddziale Fabryka Schindlera została udostępniona dla widzów z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, przygotowane we współpracy z Fundacją Kultury bez Barier i Fundacją Dzieciom Zdążyć z Pomocą w ramach projektu Muzeum Poza Ciszą i Ciemnością dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Poniżej zamieszczone zostały pliki mp3 z audiodeskrypcją wystawy, do pobrania na telefon lub odtwarzacz mp3. Każdy z audiodeskrypcyjnych tekstów składa się z dwóch części – opisu sali lub konkretnego eksponatu oraz opisu merytorycznego prezentowanego na wystawie zagadnienia. Podczas zwiedzania wystawy osoby niedowidzące i niewidome będą mogły również skorzystać z materiałów tyflograficznych, czyli wypukłych modeli ułatwiających odtworzenie w wyobraźni wybranych elementów ekspozycji.

Dla osób niesłyszących i niedosłyszących przygotowane zostały wideo tłumaczenia (na język migowy) oraz napisy do wybranych prezentacji multimedialnych i filmów, a także opracowało przewodnik po dźwiękach wystawy, które tworzą jej integralną część, a bez których jej odbiór jest niepełny.

Dźwięki okupowanego Krakowa