I nigdy ich już więcej nie widzieliśmy

Wystawa czasowa
plac Bohaterów Getta
Kolorowa fotografia archiwalna przedstawiająca ludzi
Kurator wystawy
Katarzyna Kocik

Apteka pod Orłem, oddział Muzeum Krakowa zaprasza na wystawę plenerową na placu Bohaterów Getta.

Wystawa plenerowa „I nigdy ich już więcej nie widzieliśmy” poświęcona jest przypadającej w tym roku 80. rocznicy deportacji Żydów z Krakowa. Na ekspozycji prezentujemy opis przebiegu deportacji oparty na relacjach świadków wydarzeń, którym udało się przeżyć wojnę. Relacje ocalałych i część przedstawianych fotografii pochodzą ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego. Pozostałe wspomnienia zostały zaczerpnięte z opublikowanych materiałów. Cytujemy m. in. fragmenty z książki Tadeusza Pankiewicza, polskiego farmaceuty, który prowadził aptekę przy placu Zgody 18 przez cały czas istnienia getta. Na prośbę żydowskich przyjaciół opublikował po wojnie wspomnienia, w których przypomniał losy głównie tych, którym nie udało się przeżyć, o których nikt inny nie mógł się upomnieć, ponieważ wyginęły całe rodziny.

Oprac. Katarzyna Kocik, Apteka pod Orłem, Muzeum Krakowa.

Wystawa prezentowana jest od 2 czerwca do 3 lipca 2022 na placu Bohaterów Getta.
Kolorowa fotografia archiwalna przedstawiająca ludzi
Kurator wystawy