Praca oddziałów Muzeum Krakowa podczas weekendu majowego. Link

Dni dla Ziemi w Muzeum Krakowa

Logotyp Muzeum Krakowa

Muzeum Krakowa wprowadza w grudniu 2022 roku ograniczenia funkcjonowania wszystkich oddziałów.

Zobowiązanie takie nakłada na nas „ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej” z 29 września 2022 r.
Stanie się to poprzez wprowadzenie Dni dla Ziemiw każdy poniedziałek grudnia wszystkie oddziały będą zamknięte (wyjątkami są wystawa szopek w Pałacu Krzysztofory, którą będzie można oglądać także w poniedziałki 5 i 26 grudnia, oraz Rynek Podziemny - otwarty 26 grudnia), a praca będzie odbywała się w systemie zdalnym. 24, 25 i 31 grudnia wszystkie oddziały Muzeum Krakowa będą zamknięte.

W dniach 19-26 grudnia nieczynna będzie Fabryka Emalia Oskara Schindlera, w dniach 19-25 grudnia -  Rynek Podziemny. Zmienia się też harmonogram wystawy stałej „Kraków od początku, bez końca” w Pałacu Krzysztofory – w grudniu będzie czynna we wtorki, soboty i niedziele.

Również oddział Thesaurus Cracoviensis będzie udostępniony zwiedzającym wyłącznie w dniach 16-17 grudnia.

W grudniu 2022 r. w Muzeum Krakowa obowiązywać też będą specjalne procedury, które mają pomóc w ograniczeniu zużycia energii. Jedną z nich jest wycofanie się z wydarzeń zewnętrznych organizowanych na terenie instytucji. Ograniczenia obejmują także ogrzewanie i działanie klimatyzacji. Niestety, nie wystarczy to do uzyskania oczekiwanych oszczędności energii. To dlatego Muzeum Krakowa jest zmuszone do zamknięcia w niektóre dni oddziałów.

Przypominamy, że w okresie od 1 do 31 grudnia 2022 r. kierownicy jednostek sektora finansów publicznych zostali zobowiązani do zredukowania zużycia energii elektrycznej  w zajmowanych budynkach o 10 proc. w stosunku do średniej z lat 2018-2019. Stawia to Muzeum Krakowa w niekorzystnej sytuacji – we wspomnianym okresie trwał remont Pałacu Krzysztofory, a zużycie energii było w nim zdecydowanie mniejsze niż obecnie (działają wystawa stała i wystawy czasowe), nie mieliśmy też jeszcze oddziału Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego. W rzeczywistości w grudniu bieżącego roku musimy więc ograniczyć zużycie energii nie o 10, a o ok. 18 proc.
Logotyp Muzeum Krakowa