Bilety onlineMuzeum dostępneDofinansowano ze środków Unii Europejskiej
Muzeum Krakowa wprowadza w grudniu 2022 roku ograniczenia funkcjonowania wszystkich oddziałów - zobowiązanie takie nakłada na nas „ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej” z 29 września 2022 r. Więcej informacji w zakładce AKTUALNOŚCI.

The Maccabees of Sport. Jewish Sport in Kraków

miejsce wydania
rok wydania:
liczba stron
format:
16,5 cm x 21,5 cm
ilustracje:
color and black-and-white

The book released as a companion to the exhibition is the first ever in the history of the Museum to deal with the issue of Jewish sport in Kraków.

The Museum organized a number of exhibitions devoted to the history of sport in Kraków; one of them, launched in 2012, was concerned with the abundant history of Jewish sports clubs. In that context a publication discussing the key aspects of Jewish sporting activity is highly recommendable. The texts included in the companion offer a good insight into the origins and ideology behind Jewish sport in the Polish territory.

miejsce wydania
rok wydania: